btbilgi

Windows 10 işletim sistemi için beklenen Ekim güncellemesi (Win 10 October 2018 Update, version 1809) devreye alındığı anda sorun çıkartmaya başladı. Güncelleme kullanıcılara sunulduktan 1-2 gün içinde rapor edilmeye başlayan sorun, kullanıcıların çeşitli klasörlerdeki dosyalarını kaybetmelerine neden oluyor. Microsoft durumun farkedilmesinden itibaren, kullanıcıların yeni güncellemeyi indirmelerini engelledi.

Microsoft Windows 10 destek sitesindeki sayfada yer alan açıklamada şunu aktarıyor: “Windows 10 October 2018 Update (version 1809) sürümünün dağıtımını tüm kullanıcılar için durdurduk. Bunun sebebi bazı kullanıcıların güncelleme sonrasında dosyalarını kaybettikleri yönünde verdikleri bilgilerdir. Eğer güncellemeyi indirdiyseniz, lütfen kurmayın ve yeni sürümün yayınlanmasını bekleyin. Eğer güncellemeyi yüklediyseniz ve çeşitli dosya kayıpları ile karşılaştırysanız, lütfen cihazınızın kullanımını durdurun ve bize resmi destek kanallarından başvuru yapın.”

Windows 10 Ekim ayı işletim sistemi güncellemesini kurup da, dosya kaybı olduğunu rapor eden kullanıcılar mevcut. Bu kullanıcılar bazı dokümanlarının, fotğraflarını ve videolarını silindiğini çeşitli forumlarda ve teknoloji sitelerinde rapor ediyorlar. Bazı kullanıcılar ise Microsoft Edge web taraycısında ve başka resmi mağaza uygulamalarında sorunlar yaşadıklarını söylüyorlar. Güncellemeyi yükledikten sonra internete bağlanamadığını belirtenler de bulunmakta.

Bu sorundan tam olarak kaç kullanıcının etkinlendiği belli değil. Fakat bazı kaynaklar Ekim ayı güncellemesi test edilirken bu türden sorunların hiç görülmemiş olduğunu, bazı kaynaklar ise 3 ay öncesinden bu sorunun gözlemlendiğini aktarıyor. Her yeni güncelleme sürümünün milyonlarca gönüllü tarafından test edildiği düşünülürse, sorunun nereden ve nasıl çıktığını bilmek pek mümkün değil. Buna benzer bir durum en son Nisan 2018 güncellemesinde görülmüş ve yüklenen bilgisayarlarda tahmin edilemeyen mavi ekran çökme vakaları rapor edilmişti. Microsoft Ekim güncellemesindeki sorunu bir an önce çözüp, gelecek hafta Salı günü tüm kullanıcılara tekrar açmış olmayı hedefliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.