btbilgi

Gelecek elektrikli otmobillerde ve tüm Avrupa ülkeleri bunun farkında. Tüm dünyaya ürün satan, büyük bir otomotiv sektörü olan her ülke bu geleceğe doğru ilerliyor. Bu geleceğin ise çok önemli bir parçası bataryalar. Elektrikli arabalarda kullanılan bataryaların büyük kısmı için ise kaynak Çin, Japonya ve Güney Kore. İşte gelecekte onlara bağımlı hale gelmek istemeyen Almanya, şimdiden bu sorunu çözmeye niyetli. En büyük bazı otomotiv markalarının kaynağı olan ülke, batarya endüstrisine büyük bir yatırım yapmaya hazırlanmakta.

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, hükümetinin bu konuda yapmayı planladığı yatırım taslağını açıkladı. Plana göre iki devasa boyutta üretim tesisi kurulması söz konusu. Bu tesislerin her biri 1 milyar Euro maliyete sahip olacak. Fabrikaların dışında batarya teknolojilerinin geliştirilmesi amacıyla, 600 milyon Euro’luk bir de Ar-Ge merkezi kurulması söz konusu. Ar-Ge tesisinin ünlü teknoloji merkezi Fraunhofer ile ortaklaşa oluşturulmasından bahsedilmekte.

Altmaier’in sunduğu plandaki fabrikaların birinin, Polonya sınırındaki Lusatia’da yer alacağı belirtilmiş. Bu lokasyonun seçiminin, iki ülke arasında ortak bir operasyonun sonucu olup olmadığı ise kesin değil. Bölgenin daha önce kömür madenleri ve kömür enerjisi üzerine yoğunlaşmış olduğu ve şimdi de temiz enerjiler ile geleceğin teknolojilerinin üretilmesi yönünde bir dönüşüm geçireceği tahmin ediliyor. Altmaier’in açıkladığı planın kabineye 19 Ekim tarihinde sunulması hedeflenmiş.

Almanya Başbakanı Angela Merkel bu plana bağlantılı şekilde şu sözleri aktarmış durumda: “Çin’in ülkemizde bir batarya hücre üretim fabrikası açmak istemesi güzel bir haber. Bu durumda batarya ürünleri Avrupa’da üretilecek demektir. Fakat bu üretimi bizim kendi kaynaklarımızla Avrupa Birliği dahilinde yapabiliyor olma hayalimiz söz konusuydu. Uzun zamandır batarya hücresi üretimini gerçekleştirmek için kendi strateik becerilerimizi ön plana çıkartmamız gerektiğini savunuyorum. Bu konunun önümüzdeki birkaç 10 yıl içinde çok önemli hale geleceğine inanıyorum.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.