btbilgi

Bir selfie (özçekim) foto çekmek ile son selfie fotonuzu çekmek arasında çok küçük bir ayrım olabilir. Özellikle de sıradışı yerlerde, tehlikeli durumlarda foto çekmeye meraklıysanız. ABD kökenli ‘US National Library of Medicine’ kurumunun bir raporuna göre bu durum hiç de olmayacak bir şey değil. “Selfies: A boon or bane?” (Selfieler: Eğlence mi, ölüm mü?) başlıklı raporda 2011 Ekim ayından 2017 Kasım ayına kadar yaşanan  ölümlü fotoğraf çekme vakaları incelenmiş.

Rapora göre bu tarihler arasında selfieler yüzünden 259 kişi hayatını kaybetmiş durumda. Bu vakalar zamana yayılmış değil, 2015 yılından önce sadece 18 adet ölümle sonuçlanan vaka kaydedilmiş. Bu ölümlerin çoğunda birden fazla kişi selfie çekerken hayatını kaybetmiş gibi görünüyor. Çünkü 259 ölüm olmasına rağmen, vaka sayısı 137 olarak saptanmış. Ölenlerin yüzde 72,5 kadarı erkek ve çoğu da 23 yaşının altındaymış.

Ülke bazında bakıldığında birinci sırada Hindistan bulunmakta. 259 ölümün 159 tanesi buradan kaynaklanıyor. İkinci sırada 16 ölümle Rusya ve üçüncü sırada 14 kişi ile ABD var. Dünya genelinde ülkelerin çoğunda selfieler yüzünden ölüm vakası belirtilmemiş. Hindistan’daki ölüm vakalarının çoğunda sebep boğulma ve kurbanların çoğu öğrenci olarak rapor edilmekte. Bunun dışında yüksek yerlerden düşme veya trafik kazasına yol açma gibi durumlar da söz konusu.

Raporda ayrıca bu vakaların tüm selfie kaynaklı ölümler olmayabileceği, gerçek rakamın çok daha fazla olabileceği de aktarılmakta. Ölüm vakalarının resmi dosyalarda bazen selfie foto çekme kökenli gösterilmediği belirtiliyor. Başka bir sebep de, raporda kullanılan dünya çapında kaynakların hepsinin İngilizce olması. Yani farklı dillerde haber kaynaklarında veya yerel kaynaklarda daha fazla ölümlü vaka anlatılıyor olabilir denilmekte.

Selfie çekmenin artık insanlarda bağımlılık yarattığı ve ‘Selfitis’ olarak adlandırıldığı bir çağda yaşıyoruz. Akıllı telefonlarımızla eğlenmek güzel ama biraz daha dikkatli olmakta fayda var gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.