btbilgi

Londra’da yaşayanların bundan böyle kuru temizleme dükkanları ile vakit kaybetmelerine gerek kalmayacak. VClean Life isimli İngiliz teknoloji startup şirketi tamamen otomatik bir alternatif getiriyor. Londra’nın çeşitli metro istasyonlarına yerleştirilecek VDrop isimli otomatlar bu işi kolayca halledecek. Bu hafta monte edilmeye başlanan makineler, teslimattan itibaren kuru temizleme işlerini 24 saat içinde tamamlayacaklar.

Tabi ki kuru temizlemenin kendisini yapan makine değil. Kullanıcılar servisin akıllı telefon uygulamasına kaydoluyorlar ve teslimat öncesi ürünlerini belirtip kendilerine özel bir QR alıyorlar. VDrop makinesine gelince QR kodunu okutuyor ve özel bir torbaya temizlenecek kıyafetlerini koyuyorlar. Torbayı makineye atıyorlar ve teslimat tamamlanıyor. Kirli kıyafetler makineden toplanıyor, VClean Life’ın tesisinde biyoçözünebilir organik deterjanlarla yıkanıyor, ütüleniyor ve 24 saat içinde makineye geri bırakılıyor. Kullanıcı da QR kodunu makineye gösterip eşyalarını geri alıyor.

VClean Life firması kuru temizleme sürecine takip mekanizması bile eklemiş. Eğer arzu ederseniz uygulamadan kıyafetlerinizin temizleme sürecinin hangi aşamasında olduğunu uygulama üzerinden görebiliyorsunuz. Ayrıca paketin ne zaman işinin biteceği ve iadeye hazır olup olmadığı da görülebilmekte. Standart bir gömlek, pantolon, etek veya benzer tek parça ürünün kuru temizleme fiyatı 3 Sterlin olarak belirlenmiş. Yani bir takım temizletmek için 6 Sterlin vermek gerekiyor.

Firma bu VDrop makinelerinden 200 tanesini birkaç ay içinde Londra’nın her yerine kurmayı planlıyor. İlk makine kuzeydoğu Londra’daki Epping istasyonuna monte edilmiş durumda. Makineler sadece metro istasyonlarına değil, büyük otoparklara, alışveriş merkezlerine ve büyük şirket kampüslerine de yerleştirilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.