btbilgi

Küçük çocuklu çalışan ailelerin işi oldukça zor. Güvenilir bir çocuk bakıcısı bulmak ve çocukları emanet etmek herkesin derdi. Bir Care.com anketine göre, çocuklu ailelerin yüzde 51 kadarı doğru bakıcıyı bulmakta zorlandığı için hiç tutmamayı tercih ediyor. Buna karşın bakıcı tutanların yüzde 62 kadarı tuttukları kişinin referanslarına bile pek önem vermiyor. Bu konuda servis sunan çeşitli online platformlar var ama hepsinin ötesinde, tahmin edilemeyen taciz durumlarını ortaya çıkartabilmek gerekli. İşte Predictim uygulaması bu iş için hazırlanmış.

California Berkeley Üniversitesi’nden çıkan bir teknoloji startup firması olan Predictim, yapay zeka tekniklerinden faydalanarak çocuk bakıcılarının tacizlerine engel olmayı hedefliyor. Yeni devreye alınan platform bakıcıların sosyal medya hesaplarını tarıyor. Doğal dil işleme (NLP) ve makine görüşü/analizi yöntemleri sayesinde kişilerin Twitlerini, Facebook ve Instagram postlarını gözden geçiriyor. Sistem mesajlardaki ve paylaşımlardaki tehlikeli sinyalleri arıyor ve raporluyor.

Bradaki amaç, dışarıdan çok doğru gibi görünebilen bakıcıların arka plandaki davranışlarını ve gizli eğilimlerini tahmin edebilmek. Predictim’in çözümü taranan kişilerin sosyal medya hesaplarında yıllarca geriye doğru giderek, milyarlarca veri noktası toplayabilmekte. Tarama sonuçları birkaç dakikada alınabiliyor ve tahmini davranış kalıpları, şüpheli bulunabilecek hareketler ile sosyal medya geçmişi özeti ortaya çıkartılıyor. Her analiz raporunda genel bir risk puanı bulunmakta. Bu puan yeşilden kırmızıya kadar farklı seviyelerle ifade edimekte.

Aileler Predictim platformunu kullanmak için rapor başına 24.99 dolar ödüyorlar. Raporlar ister bilgisayardan, istenirse de mobil uygulamadan görülebilmekte. Firma bu alanda çalışan ilk şirket. Ama ailelerin bakıcı bulma konusuna gelince, burada yaklaşık 55,8 milyar dolarlık bir pazar bulunduğundan bahsedilmekte. Firma da arkasına California Berkeley Üniversitesi’nin ‘Berkeley SkyDeck’ hızlandırma programını alıp ,sonunda sağlam bir çözümle piyasaya çıkmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.