btbilgi

Japonya’nın bir ucundan diğerine trenle gitmeniz mümkün. Dünya çapında ünlü olan Japon hızlı trenlerine ‘Shinkansen’ adı veriliyor. Her yeni nesilde daha da hızlanan bu trenler, fütüristik görünümleri ile bilimkurgu filmlerinden fırlama gibi görünüyorlar. Halen görevde olan en hızlı Shinkansen olan H5 serisi trenler saatte maksimum 320 kilometre hıza çıkabiliyorlar. Fakat tabi ki teknoloji burada duracak değil. Japonlar dünya üzerindeki en hızlı tren olacak Alfa-X için çalışmalara devam etmekteler.

Alfa-X isimli (E956 Serisi kodlu) tren, Japonya’nın en büyük demiryolu işletmecisi olan Japan Railways tarafından tasarlanmakta. Trenin yolcuları saatte maksimum 360 kilometre hızla şehirler arasında uçurması planlanmakta. Fakat mühendisler bundan daha da büyük bir iddia peşindeler. Alfa-X’in yolcusuz testlerde saatte 400 kilometre hıza çıkmasını hedefliyorlar. Bu da dünya üzerinde tekerlekleri olan en hızlı yolcu treni rekorunu ele geçirmesini sağlayacak.

‘Tekerlekleri olan’ kelimelerini özellikle kullanıyoruz, çünkü bundan daha yüksek hıza çıkabilen başka bir tren var. Şangay’da kullanılan maglev yolcu treni saatte maksimum 431 kilometre hıza kadar yükselebilmekte. Ama maglev trenlerin çok büyük bir teknolojik farkı var. ‘Maglev’ kısaltması manyetik yerden kaldırma (MAGnetic LEVitation) konseptini anlatmakta. Yani bu tür trenler manyetik özellikli raylar sayesinde çok az miktarda yükselebiliyor ve sürtünme ortadan kalktığı için daha yüksek hızlara çıkabiliyorlar.

Alfa-X model hızlı trenin öncekilerden daha yüksek rekor hızlara çıkabilmesinin sebebi, geliştirilen yeni teknikler. Öncelikle materyallerde yapılan yenilikler ile toplam ağırlık azaltılmış. Shinkansen trenlerinden daha önce kullanılan yatay sarsıntı önleyici sistemlere, bu sefer dikey sistemler de eklenmiş. Ayrıca rekor uzunluktaki 22 metrelik aerodinamik burnu, Alfa-X’in tünellere girerken ses dalgalarından oluşan basınç patlamalarını engellemesine yarıyor. Böylece ortalama hız tünellere girildiğinde bile ciddi şekilde düşmüyor.

Tüm bunlara deprem sensörleri ve özel darbe dengeleyiciler de eklenince, Alfa-X tüm zamanların en hızlı treni olması dışında, en güvenlisi de olacak. Bu sistemler deprem durumunda trenin dengesini korumaya yarayacak. Böylece tren güçlü sarsıntılarda bile devrilmeyecek. En yeni ve en hızlı Shinkansen’in testlerden sonra 2019 yılı içinde göreve başlaması bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.