btbilgi

Gün boyunca internette gediğiniz her site, markası ve ismi ne olursa olsun, tahmin ettiğiniz kadar güvenli olmayabilir. Menlo Security tarafından sunulan bir siber güvenlik raporunda, dünyanın en çok ziyaret edilen internet sitelerinin neredeyse yarısının sorunlu olduğu ifade edilmekte. Araştırmacılar Alexa Top 100 bin listesindeki web sitelerinin yüzde 42’sini “riskli” olarak nitelendirmiş. Bu riskler ziyaretçileri savunmasız içerikle, aşırı etkin içerikle ve çok sayıda kod yürütmeyle karşı karşıya bırakmak anlamına geliyor.

State of the Web First Half 2018’ başlıklı raporda, ziyaret edilen bir web sitesinin size çeşitli türdeki içerikleri getirmek için ortalama 25 arka plan sitesi kullanıldığınına işaret edilmekte. Bu da demek oluyor ki, güvenli zannedilen bir siteyi ziyaret ederken, gerçekte hiç bilmediğimiz onlarca siteyle etkileşime girmek durumunda kalıyoruz. En çok ziyaret edilen siteler listesinde yer alanların yaklaşık yüzde 20’si bu yaklaşımı kullanıyor. Yani ziyaret ettiğimiz her 5 siteden 1’I, tahmin edilemez güvenlik riskleri taşıma potansiyeline sahip.

Raporu değerlendiren Kaspersky Lab uzmanları, bu duruma yol açan yamasız sunucu yazılımı, önceden bilinen kötü amaçlı yazılım istilası, güvenlik ihlalleri gibi nedenlerin tamamen kullanıcıların kontrolü dışında olduğunu söylüyor. Rapor aynı zamanda dünyanın en popüler internet sitelerinden birçoğunun partnerleri tarafından yüzüstü bırakılma gibi bir endişesinin olmadığını, güncel olmayan sunucular kullanarak bunun da çaresine baktıklarını söylemekte. Ancak bunların birçoğu onlarca yıldır güncellenmemiş. Bu türden güncellenmeyen web siteleri kötü amaçlı yazılımlara ve güvenlik ihlallerine karşı son derece savunmasız. Bu yüzden site ziyaretçileri de farketmeden siber saldırılara açık hale gelmekte.

Sitelerin çoğu tarafından kullanılan ‘Etkin İçerik’ yaklaşımı bir internet sitesini daha hareketli kılmakta. Ziyaretçi web sitesinde dinamik olarak güncellenen kişiselleştirilmiş hava durumu, haber, hisse senetleri gibi gerekli bilgilere erişebiliyor. Fakat bunun olumsuz yanı, site sahipleri yetersiz bilgi ve deneyim yüzünden içerik güncellemesini dış kaynaklara bırakmaları. Sonuçta çeşitli siber güvenlik sorunlarında artış oluşuyor. Farklı sitelerden içerik sağlayan sitelerde bu risk yükseliyor, çünkü siber saldırganlar bu ikincil kaynakları hedef alarak kötü amaçlı yazılımları dağıtabiliyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.