btbilgi

Son birkaç senedir otonom tarım teknolojileri geliştiren Iron Ox firması, şimdiye kadar küçük ölçekli denemeler yapmakla meşguldü. Şimdi firma büyük çaplı ilk tarlasını çalıştırmaya hazır. Bu tarladan elde edilecek tarım ürünlerinin satışı da mümkün olacak. Firma ilk aşamada iki çeşit marul, karalahana, fesleğen, kişniş ve frenk soğanı yetiştirmekle meşgul.

Iron Ox’un bu proje için geliştirdiği Angus isimli robot 453 kilogram ağırlığında ve 300 kiloluk dev hidrofonik kutularını kaldırıp taşıyabiliyor. Tech Crunch’a verilen bilgiye göre ilk dahili tarla yılda 26 bin bitki yetiştirecek kapasitede. Bu da 4 bin metrekarelik geleneksel bir tarlanın verimine yaklaşık olarak denk. İç mekanda olduğu için daha yoğun şekilde tasarlanmış ve metrekare başına alınan verim çok daha yüksek. Ayrıca bitkiler dış alanın değişken hava şartlarından korunduğu için her mevsimde yüksek verim elde edilebilmekte.

Yapılan hesaplara göre, bir iç mekan tarladan alınan ürün verimi, aynı boyda geleneksel bir tarladan alınanın 30 katına kadar yükselebiliyor. Ama bu kadar yoğun bir düzen daha sıkı çalışmayı da gerektirmekte. O yüzden de Iron Ox otomasyonu bağrına basmış ve robotize tarım tekniklerini geliştirmiş. Sistem sadece fiziksel işi yapan robotlardan oluşmuyor, aynı zamanda bitkileri kontrol eden, hava şartlarını düzenleyen ve hangi bitkinin ne zaman toplanacağını belirleyen bulut bazlı yapay zekayı da içrmekte. Yapay zeka alandaki robotlara ne zaman ne yapacağını söylüyor ve robotlar da çoğu işi insan eli değmeden gerçekleştiriyor.

Tarım ister dikey tarım teknikleri, isterse de geleneksel tarlalarda kullanılan sensörler ve dronlarla olsun dönüşüme uğruyor. Çiftçiler normalde ulaşamadıkları insan iş gücünü makineler ve kameralarla karşılayacak. Şehirlerin ihtiyacı olan taze meyve sebzeler ise merkezlere yakın hidrofonik tarlalarla. Ayrıca alternatif gıda çeşitleri de yakın gelecekte yükselişe geçmeye hazır. Buna en güzel örneklerden olan Iron Ox, 3 milyon doları 2018’de olmak üzere toplamda 5 milyon dolardan fazla yatırım alarak bu hedefin peşinde koşanlardan.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.