btbilgi

1988 yapımı “They Live” isimli bilimkurgu filminde, gizlice dünyayı ele geçiren bir uzaylı ırk anlatılmakta. Uzaylılar tüm TV dizilerin, sinema filmlerine ve reklam panolarına normal gözle görülemeyecek subliminal mesajlar koymaktaydı. Bu mesajlarda insan ırkına “Tüket, Çoğal ve İtaat Et” emirleri verilmekteydi ve herkes bunlara istemsiz şekilde uyuyordu. Günümüzde reklam sektörünün benzer bir yola girdiğini düşünüp endişe eden bir kesim bulunmakta. Bu türden sıkıntıları yaşayanlar için geliştirilen IRL Glasses gözlükleri, elektronik ekranları ve dijital reklamları günlük hayatınızdan silmeyi amaçlıyor.

Fikri ve tasarımı “They Live” filminden alan Ivan Cash, Motherboard dergisine yaptığı açıklamada “1988 yılında dış alanlardaki tüm panolar ve billboard reklamları zihinsel kirlilik yaratıyordu” diyor. Cash açıklamasında ayrıca “30 yıl ileride yaşıyoruz ve çevremizdeki tüm ekranlardan itaat etmemiz, topluma uymamız ve bilinçsizce tüketmemiz yönnde mesajlar geliyor. Artık birilerinin bunları engellemeye başlamasının zamanı gelmişti” sözlerine yer veriyor.

IRL Glasses gözlüklerinin arkasındaki teknoloji oldukça basit. Yatay polarize ışık kesen gözlüklerle teorikte aynı prensibi kullanmakta. Bu gözlükler bir LCD veya LED ekrandan gelen ışıkları, doğru kristal polarizasyon yapısı sayesinde durdurabliyor. Gözlüğü takan kişiler için bakılan her türlü ekran, monitör, TV veya dijital billboard siyah gibi görünmekte. Bu tekniğin aslında ultraviyole ışınlarını kesen gözlüklerden çok farkı yok. Gözlüğü çıkardığınızda ekranları normal halleri ile görmeye başlıyorsunuz.

Kitlesel fonlama platformu Kickstarter’da başlatılan tanıtım kampanyasında sunulan ilk IRL Glasses ürünleri henüz ‘beta’ aşamasında. Yani birçok LED veya LCD ekranda işe yaramasına ramen, her ekranda kesinlikle çalışacağının garantisi verilmiyor. Mesela OLED veya AMOLED ekranlı cihazlarda işe yaramamakta olduğu bilgisi verilmiş durumda. Gözlükler için piyasaya çıkış tarihi 2019 Nisan ve fiyatı da kampanya boyunca 49 dolar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.