btbilgi

Eviniz standartlara göre küçük mü? Fazla eşyaya yer yok mu? Stüdyo tipi ev seviyor ama mobilya koyacak yer bulamıyor musunuz? O zaman teknoloji startup şirketi Bumblebee Spaces size çok ilginç bir öneride bulunuyor. Kullanılmadığında tavana yükselen ve bir yapay zeka tarafından kontrol edilen modüler mobilyalara ne dersiniz?

Bumblebee Spaces tarafından sunulan bu yenilikçi sisteme bir çeşit “Yapay Zekalı Uşak” da denilebilir. Farklı modüllerden oluşan zeki mobilyalar küçük evlerin yapısını, fonksiyonunu veya kullanım alanını tamamen değiştirmek için tasarlanmış. Yatağınız, dolaplarınız veya konteynerleriniz tavana monte ediliyor, ihtiyacınız olduğunda asansör mekanizmaları ile inip kalkabiliyor. Mesela yatağınız sadece yatacağınız zaman iniyor ve yer kaplamıyor.

Peki yapay zeka bunun neresinde? Modüler mobilya parçalarının hepsinde çeşitli sensörler bulunmakta. Sisteme dahil yapay zeka her konteynere veya her mobilyaya koyduğunuz her nesneyi tarayarak, neyin nerede olduğunu biliyor. Kullanıcının ihtiyaçlarını ve alışkanlıkalrını zamanla öğrenmeye başlayan sistem, hangi nesnenin ne zaman kullanılacağını tahmin edebiliyor denilmekte. Bu sayede mesela çıkıp işe gideceğiniz zaman, araba anahtarlarınızı koyduğunuz konteyner daha siz ‘leb’ demeden kendi kendine devreye giriyor. Veya havanın yağmurlu olma ihtimali varsa, şemsiyeyi koyduğunuz dolap siz evden çıkmadan tavandan inip uyarı veriyor.

Bumblebee Spaces’i yaratan mühendis Sankarshan Murthy, Dezeen’e verdiği bilgiye göre bu projeden önce Apple ve Tesla’da çalışmış. San Francisco’nun körfez bölgesindeki küçük evlerin bile ne kadar yüksek kiralara sahip olduğunu gören Murthy, bu evlerin nasıl daha verimli kullanılabileceğini düşünmeye başlamış. Küçük mekanların ne kadar yoğun olabileceğini bilen genç mühendis, dar alana daha fazla şey sokuşturma mantığını evlere uygulamaya karar vermiş. Bunun sonucunda da akıllı ve modüler mobilyalar ortaya çıkmış.

Firmanın geliştirdiği mobilyalar modüller halinde satın alınabiliyor. Tavana montajları sadece 30-35 santimetre kadar yükseliğe mal olmakta, yani yüksek bir tavanınız varsa hiç sorun değil. Yataktan, kıyafet dolabı ve konteynerden oluaşan standart bir setin fiyatı yaklaşık 6 bin 500 dolar. Buna montaj da dahil. Yani eşya koymak için daha büyük bir eve kira vereceğinize (veya satın almaya uğraşaağınıza), böyle yenilikçi bir fikir ile daha küçük bir eve gönül rahatlığı ile yerleşip paradan tasarruf edebilirsiniz. Bumblebee Spaces halen çeşitli ABD kökenli mimarlık firmaları ile çalışarak, yüksek volümlü uygun çözümler oluşturmaya çalışıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.