btbilgi

Ultrason cihazları genelde onbinlerce veya yüzbinlerce dolar edebilen, büyük ve ileri teknoloji ürünü sağlık donanımlarıdır. Bu cihazlar çok işe yaramalarına rağmen, boyutları ve yüksek fiyatları dünyanın her yerindeki sağlık kuruluşları tarafındna kullanılmalarına engel oluyor. Buna karşın yenilikçi bir fikirle gelen Kanada’lı bir gurp British Columbia Üniversitesi (UBC) araştırmacısı, yara bandı büyüklüğünde alternatif bir cihaz geliştimiş durumdalar.

Ultrason cihazları teorik olarak, elektrik akımına veya ses dalgalarına tepki veren piezoelektrik kristalleri ile çalışmakta. İnsan bedenine yollanan dalgalar bir engele (kemik veya yoğun doku) çarptıklarında geri dönüp bu kristalleri tetiklerler. Kristaller de dalgaları analiz edilebilir elektrik akımlarına çevirir, böylece ses dalgalarından bir görsel oluşturulabilir.

Araştırmacılar bu yöntemi çok daha basit bir biçimde uygulamanın yollarını aramışlar. Burada dönüm noktası, piezoelektrik kristalleri yerine ucuz ve kolay üretilebilen polimer reçine kullanmaktan geçiyor. Polimer yapılar ‘polyCMUT’ denilen minik ve hassas davullar üretmeye yaramış. Bu parçalar ses dalgalarını aynı kristaller gibi algılayıp aktarmada kullanılmakta. Deneyler sırasında polyCMUT parçaları sayesinde, en az piezoelektrik kristalleri kadar başarılı görüntü elde etmeyi başarmışlar.

Tasarlanan yenilikçi ultrason cihazı yaklaşık bir yara bandı büyüklüğünde. Sadece 10 volt elektrikle çalışıyor ve sinyaller bir akıllı telefon arayüzü ile bile analiz edilebiliyor. Cihaz esnek yapısı sayesinde çok daha kolay kullanılabilir ve hatta kıyafetlerin içine bile entegre edilebilir hale gelmiş. Daha önce Butterfly iQ gibi, 2 bin dolar civarına gelen benzer yenilikçi ultrason çözümlerini görmüştük. Fakat UBS araştırma ekibi daha da iddialı ve kendi ürünleri seri üretime geçerse, maliyetin 100 dolara kadar bile inebileceğinden bahsetmekte. Ekip araştırmalarının ayrıntılarını ‘Nature’ jurnalindeki bir bilimsel makalede ayrıntıları ile anlatmışlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.