btbilgi

Danimarka Parlamentosu’da yapılan bir açıklama ile, ülkede 2030’da benzinli ve dizel araba satışının durdurulması süreci resmi şekilde başlatılmış oldu. Ülkede yıllardır bu konu konuşulmaktaydı ama bir türlü kesinleşmiş planlar açıklanmıyordu. Sonunda kesin tarih verildi ve Başbakan Lars Løkke Rasmussen yaptığı konuşmada ilgili tüm partilerin bu karara destek vermesi yönündeki çağrısını gerçekleştirdi.

Rasmussen yaptığı konuşmada şunları söylüyor: “12 yılda… sadece 12 yıl içinde dizel ve benzinli otomobillerin satışına son vereceğiz. 17 yıl içinde de Danimarka’da satılan her yeni arabanın ya elektrikli veya sıfır emisyon özellikli bir araba olmasını zorunlu kılacağız. Danimarka’da 2030 yılında 1 milyondan fazla hibrit, elektrikli veya bunlara denk çevreye saygılı otomobil bulunmasını hedefliyoruz.”

Rasmussen sözlerine şu şekilde devam etmiş: “Bu çok büyük bir iddia, gerçekleştirmesi de kolay olmayacak. Ama sırf bu yüzden bile denemeye değer. Bu hedefe ancak tüm parlemento birlikte çalışırsa ulaşmamız mümkün olacaktır. Danimarka bu karara, her zamanki gibi hep beraberce onay vermelidir. Sonucunda diğer tüm ülkelere de önemli bir örnek oluşturabiliriz.”

Parlementoda bu açıklamanın dışında, bir yenilenebilir enerji inisiyatifi üzerine de bilgi verilmiş. İlk olarak 2018’in Haziran ayında bahsedilen program, “Energy — for a green Denmark” adını taşıyor. Bu programa göre Danimarka hem temiz enerji kaynaklarına çok büyük yatırımlar yapmaya hazırlanıyor, hem de elektrik tüketimi konularında daha verimli sistemlere geçmeye hazırlanıyor. Program dahilinde daha fazla elektrikli/hibrit araç satışını gerçekleştirmek için alınacak önlemlerin ve teşviklerin de açıklanması beklenmekte. Ayrıca bu programın 2019’da gerçekleşecek genel seçimler için bir koz olarak kullanılmayacağının sözü de verilmiş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.