btbilgi

Robotlar gelecekte insanların işlerini almaya en ağır ve tekrarlayıcı görevlerden başlayacak gibi görünüyor. Otomasyonun hakim olacağına kesin gözüyle bakılan alanlardan biri de inşaat sektörü. Henüz seri üretimde ve fabrikalarda gördüğümüz kadar çok robotu inşaat alanlarında görmüyoruz. Burada şimdiye kadar önümüzdeki en güzel örnek Built Robotics’in geliştirdiği robot kepçe aracıydı. Buna bir de insana benzeyen ve o şekilde hareket edebilen robot inşaat işçisi eklendi, yani HRP-5P.

Japonya’nın Gelişmiş Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (Advanced Industrial Science and Technology – AIST) tarafından tasarlanan bu robot inşaat sahalarında en basit işler yapabilmek için geliştirilmiş. HRP-5P model insansı robot çevresini devamlı 360 derece tarıyor, mesafe ölçümleri ve nesne tanıma teknolojileri ile yolunu buluyor. Bu verileri anlık şekilde değerlendirerek nasıl hareket edeceğini planlıyor. Aşağıdaki videoda robotun bir duvar plakasını yerinden almasını, doğru konuma yerleştirmesini ve ardından da yerine çakarak sabitlemesini görüyoruz.

Robotun Ar-Ge ekibi şu mesajı aktarıyor: “HRP-5P bir akademik-endüstriyel ortak platformudur. Bu araştırma geliştirme projesinin amacı, insansı robotların inşaat alanlarında pratik kullanımını artırmak. Robotun sadece inşaatlarda kullanılmasını da hedeflemiyoruz. Gemiler ve uçaklar gibi büyük boydaki araçların inşasında da görev almasını umut ediyouz.”

Bu türden insansı robotların giderek daha fazla geliştirilmesinin ardında, Japonya’nın genç nüfusunun azalması ve nüfus ortalamasının giderek yükselmesi sebep gösterilmekte. Buna benzer şekilde yaşlılara bakacak insansı robotlar ve hastalara/fiziksel yardıma ihtiyacı kişilere yardımcı olacak robotların tasarlandığı da bilinmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.