btbilgi

Günlük hayatınızda standart klavyeler sizi kesmiyorsa veya daha keyifli yazı yazma deneyimi istediğinizde yeni nesil ürünlere bakmanız gerekli. Özel fonksiyon butonları, mekanik/yarı-mekanik özellikli tuşlar ve tuşların altına yerleştirilmiş LED ışıklar artık normal hale gelmeye başladı. Özellikle oyuncu klavyeleri tüm bu özellikleri ve daha fazlasını taşıyorlar. Peki ya normal iş yaşamında veya evde sıkça klavye kullanıyorsanız ne tercih etmelisiniz? Das Keyboard 5Q modeli hiç aklınıza gelmeyecek yetenekleri ile bu iş için tasarlanmış.

Das Keyboard firması uzun zamandır çok kaliteli materyallerden imal ettikleri pahalı klavyelerle ünlü. Zamanla buna LED ışıklar da eklendi ama Das Keyboard 5Q modeli piyasada görebileceğiniz en uçuk klavyenin bile yapamadığı şeyler yapabiliyor. Bu klavye firma tarafından “Dünyanın İlk Akıllı Klavyesi” şeklinde tanıtılmakta. Klavyenin her tuşu tek tek farklı işler için programlanabiliyor. Sadece tuşların renklerini tek tek değiştirmekten veya bir tuşa başka işlev atamaktan bahsetmiyoruz.

Das Keyboard 5Q’daki her tuş size özel işaretler verecek şekilde programlanabiliyor. Klavye ile gelen özel kontrol yazılımını IFFFT veya Zapier gibi bir programlama servisine bağlayabilirsiniz. Böylece size gelen her türlü uyarıyı, mesajı veya e-postayı anında farketmeniz mümkün. Size bu klavye ile yapılabilecekler hakkında ufak bir liste hazırladık:

  • Hava yağışlı olacaksa veya ısı ani düşecekse belli tuşların renk değiştirmesi ile anında farkedebilirsiniz.
  • Twitter duvarınıza belli bir kişisen Twit gelirse (mesela ABD Başkanı Donald Trump’dan) hemen görebilirsiniz.
  • Slack veya Trello hesabınıza bir uyarı geldiğinde belli tuşlar yanıp sönebilir.
  • Üzerinde çalışmakta olduğunuz projenin bitirme oranını rakam tuşları üzerinde takip edebilirsiniz.
  • Belli bir iş için deadline varsa, bunun bitiş saatini klavye tuşlarına atayıp ne kadar zaman kaldığını anlık takip edebilirsiniz.
  • Ev içi güvenlik kameranızın önünden bir şey geçecek olursa tuşlardan kırmızı uyarılar alabilirsiniz.
  • Takip ettiğiniz hisseler düşmeye başlarsa hemen haberdar olabilirsiniz.

Firmanın kendi özel üretimi olan ‘Gamma Zulu’ mekanik tuş sistemi ile, her tuşa 100 milyon basış garantisi veriliyor. Bu iddalı rakam başka rakip hiçbir firmanın sunamayacağı bir şey. Ayrıca firmanın kendi REST API (uygulama geliştirme arayüzü) sayesinde, klavyenin uyarı yetenekleri programcılar tarafından herkese açık şekilde artırılabilmekte. Akıllı klavye Das Keyboard 5Q için ABD fiyatı 249 dolar. Aynı klavyenin biraz daha az özelliği olan oyuncu versiyonu X50Q ise 199 dolar fiyatla satılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.