btbilgi

Her yıl dünyanın 61 ülkesinde 1,8 milyon gençle gerçekleşen ‘Universum En Çekici İşverenler Araştırması’, Türkiye’de altıncı kere yapıldı. Türkiye’nin 54 binden fazla Y Kuşağı genci ile gerçekleştirilen araştırma, gençlerin şirketlerden neler beklediğini ortaya çıkartmak amacı güdüyor. Araştırma Türkiye’nin gençlerine, beklentilerine, gerçekliklerine ve küresel dünyanın çok çeşitli coğrafyasına kıyasla farklılıklarını sunarak, iş yaşamının geleceğine yönelik önemli mesajlar vermakte.

Araştırma raporundan alınan en dikkat çekici bilgiler şöyle sıralanabilir:

  • Türkiye’nin yaş ortalaması 22,4 ve bu da üniversiteli Y Kuşağı olark belirtilmiş.
  • Gençlerin eğilimleri 7 profilde saptanmış: Kariyerci, girişimci, uyumlu, avcı, idealist, çokulusçu, lider.
  • En yüksek oranlardaki ilk üç profil: Kariyerci, Avcı ve Çokulusçu.
  • 2018’de en çok artış Avcı profilinde gözlemlenmiş. Bu da parasal niteliklere odaklanan gençlerin sayısının yüksekliğine işaret etmekte.
  • Gençlerin en çok tercih ettiği sektörlerin başında Eğitim ve Bilim Kuruluşları var.
  • Akıl ile kendine meydan okumak, entelektüel seviyeyi zorlamak ve daha fazla bilişsel gelişim için bireysel çabada bulunmak konularında Finlandiya, Güney Kore, Singapur ve Kanada önde gidiyor. Türkiye bu konularda sıralamada geride.
  • Üniversite öğrencilerinin kariyer hedeflerinde bu yıl ilk sırada “uluslararası kariyer” yer alıyor.
  • İş yaşamına başlamadan uluslararası kariyer hedefi koyan Y Kuşağı, ortalama üç yıl deneyimin ardından özel hayat dengesi hedefi koyuyor.
  • Öğrencilerin yüzde 40’ı mezun olduklarında uluslararası bir şirkette çalışmak istediklerini ifade ediyor.
  • Gençler şirketler hakkında yeterince bilgi sahip olmadıklarında, o şirketi tercih etmiyorlar.

Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı & Universum Orta Doğu Direktörü Lideri Evrim Kuran, araştırma ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Eriştiğimiz 54 binden fazla örneklemle ülkenin niceliksel olarak en kapsamlı gençlik araştırmasını gerçekleştirmiş olmanın büyüsüne fazla kapılmadan, merak içgüdümüzü taze tutarak işverenler, liderler, üniversiteler ve türlü alandan kural koyucular için anlamlı bir fotoğraf ortaya koymaya çalıştık. Her yıl firmaların araştırmamıza gösterdiği ilgi bizi çok mutlu ediyor. Araştırma, Türkiye’nin gençlerine, beklentilerine, gerçekliklerine ve küresel dünyanın çok çeşitli coğrafyasına kıyasla farklılıklarına bakmak, iş yaşamının geleceğine ve o gelecekle ilgili sorumluluklarımıza dair bizlere önemli mesajlar veriyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.