btbilgi

Kendisine ‘Human Controller’ diyen bir Japon mühendis, ilginç bir Rubik Küpü projesine hayat vermiş. Rubik Küpü bulmacaları genele insanların çözerek kendi becerilerini test ettikleri oyuncaklar. ‘Genelde’ diyoruz çünkü uzun zamandır bulmacayı çözen (ve hatta dünya rekoru kıran) makineler, robot kollar ve hatta Lego parçalarından üretilmiş makineler de inşa edilmekte. Ama galiba ilk kez kendi kendini çözen bir küp yapıldı.

Bu robotik Rubik Küpü dışardan herhangi bir bulmaca küpünden ayırt edilemiyor. Fakat iç tarafından üç boyutlu yazıcı ile imal edilmiş özel bir merkez parça bulunmakta. Bu parçada bulmacayı çözmeye yarayan devreler ve küp parçalarını içeriden döndürmeye yarayan servo elektrik motorları var. Aşağıdaki videoda küpün nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Küp bir kez karıştırılıp masaya bırakıldığında, içindeki mekanizma devreye giriyor ve küp kenarlarını döndürerek bulmacayı çözüyor.

Tam olarak nasıl çalıştığına dair ayrıntılı bilgi verilmemiş. Fakat Rubik Küpü’nün içindeki devrelerin, mühendis küpü bozarken yapılan hareketleri takip ettiği ilk bakışta tahmin edilebilir. Küpün kenarları ne sırada ve ne yönde oynatıldıysa, sensörler bunları kaydedip daha sonra da motorları çalıştırarak bu sırayı tersten uyguluyor olabilir. Bu şekilde çalışıyorsa oyuncağın kendisi çok zeki olmasa bile, teknik ve mekanik olarak başarılı bir ürün ortaya konulmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.