btbilgi

Farklı sektörlerde hizmet sunan siber güvenlik şirketi McAfee, her çeyrekte yayımladığı siber tehdit raporunun yenisini duyurdu. ‘McAfee Labs Tehdit Raporu: Eylül 2018’ (McAfee Labs Threats Report: September 2018) raporunda 2018’in ikinci çeyreğinde gözlemlenen siber tehditlerdeki artış ve eğilimler inceleniyor. Raporda bu dönemde her saniyede beş yeni tehdit tespit edildiğinden bahsedilmekte. Bunlar arasında hedeflerin savunmasını aşmak için teknolojileri ve taktikleri eskisine göre daha da geliştiren dikkate değer yeni tehditler de yer almakta.

Yasadışı kripto madencilik durdurulamıyor

Rapora göre 2017’nin dördüncü çeyreğinde artmaya başlayan zararlı kripto madencilik yazılımları, 2018’in ilk yarısı boyunca büyümeyi sürdürmüş durumda. Bu saldırılar 2017’nin dördüncü çeyreğinde yaklaşık 400 bin adet kadar gözlemlenmiş. 2018’in ilk çeyreğinde ise oran yüzde 629 oranında artarak 2,9 milyon adede ulaşmış. İkinci çeyrekte ise toplam örnek sayısı, 2,5 milyondan fazla yeni örnekle yüzde 86 oranında artmış.

WannaCry ve NotPetya şekil değiştirdi

2017’de yaşanan WannaCry ve NotPetya saldırılarında kullanılan açıkların, yeni zararlı yazılım sürümleriyle tekrar ortaya çıktığından bahsediliyor. Yazılım açıklarından yararlanmak için özel olarak tasarlanan yeni zararlı yazılım örneklerinin sayısı ikinci çeyrekte yüzde 151 oranında artış göstermiş. Bu iki yüksek profilli tehdidin kullandığı yöntemlerin farklı amaçlarla yeni zararlı yazılım gruplarında kullanıldığı tespit edilmiş.

Fidyeciler yine atakta

Fidye yazılımı saldırıları son dört çeyrekte yüzde 57 büyümüş durumda. Yeni fidye yazılımı aileleri geçtiğimiz çeyreklere göre daha az ortaya çıksa da, McAfee varolan fidye yazılımı ailelerinin yeni sürümlerinin görüldüğünü belirtmekte. Yalnızca ikinci çeyrekte, ‘Scarab’ fidye yazılımı ailesinin bir düzine yeni sürümü ortaya çıkartılmış.

Mobil tehditlere dikkat

Siber tehdit denilince akla gelen bir başka vektör de zararlı mobil yazılımlar. Yeni mobil zararlı yazılım örneklerinin sayısı ikinci çeyrekte yüzde 27 armış. Bu çeyrek, üst üste artış yaşanan ikinci çeyrek olarak dikkat çekiyor. Güney Amerika’daki kullanıcılar yüzde 14 oran ile en fazla etkilenen grup olmuş. Son dört çeyrekte toplam mobil zararlı yazılım sayısının ise yüzde 42 yükseldiği rapor edilmekte.

Yeni nesil JavaScript yazlımları geliyor

Yeni JavaScript zararlı yazılım örneklerdeki yüzde 204’lük artış, siber suçluların yeni nesil saldırı yazılımlarına geçtiğini gösteriyor denilmekte. Son üç çeyrekte önemli oranda azalan JavaScript zararlı yazılımları, 2018’in ikinci çeyreğinde 7 milyon yeni örnekle rekor kırmış. Birinci çeyrekte bu yazılımların sayısının yaklaşık 2 milyon olduğu aktarılmakta.

Spam botnet’leri de boş durmuyor

‘Gamut’ adlı spam botnet’i ikinci çeyrekte diğerlerinin hepsini geride bırakmış ve Kanada Gelir İdaresi’ne yönelik kimlik avı saldırılarında bu botnet büyük oranda kullanılmış. Son dönemde öne çıkan saldırılar ise para sızdırma yöntemleri için sıklıkla kullanılan sahte iş teklifleri ile ilgili.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.