btbilgi

E-ticaret devi Alibaba yakında en yeni robotunu otellere dağıtmaya hazırlanıyor. Space Egg (Uzay Yumurtası) adındaki bu ilginç robot, otellerde çeşitli getir-götür ve taşıma işleri ile uğraşacak. Parlak alüminyumdan yapılma yuvarlak gövdesi ve tekerlekli bir araç olacak, koridorlar ve katlarda lazerlerle kameraların yardımı ile dolaşabilecek. 1 metre yükselikiğindeki robot, kimseye çarpıp zarar vermemek için saatte sadece 1 kilometre hızla gezinecek şekilde ayarlanmış.

Space Egg firmanın kendi başına geliştirdiği yapay zeka altyapıları ile donatılacak. Firma ‘Tmall Genie’ ismindeki bu sistemi halen kendi ürünlerinde dijital asistan özelliklerini desteklemek için kullanmakta. Yapay zeka normalde akıllı hoparlörler, akıllı telefonlar ve benzeri elektronik cihazların içinde görev almakta. Aynı Amazon’un Alexa’sı veya Apple’ın Siri’si gibi, Alibaba’nın dijital asistanı da sesli komutları anlıyor, kullanıcıya cevap verebiliyor ve emirleri anlayabiliyor.

Robotu geliştiren Alibaba AI Labs’in müdürü Lijuan Chen bu projeyle ilgili olarak, “Space Egg robotu otel müşterilerinin ihtiyacı olan şeylere ulaşmalarında geçen süreleri kısaltmayı amaçlamakta. Bu robot otel misafirleri için en ideal yardımcı olacaktır. Müşteriler her daim birşeyler talep ederler ve hemen yerine getirilmesini beklerler. Herşeyin ellerinin altında bulunmasından memnun olurlar” diyor.

Space Egg ilk olarak bu hafta Çin’in Hangzhou şehrindeki bir bilişim konferansında tanıtılmış. Fakat göreve başlaması çok da uzun sürmeyecek. Alibaba’nın yaptığı açıklamaya göre Ekim ayında Çin’de bir otelde saha denemelerine başlanacak. Firma daha önceden depolar için de çeşitli robotik çözümleri geliştirdiği ve bu türden projeleri destekleyecek fazlasıyla maddi kaynağa sahip olduğu için, piyasadaki rakiplerine göre çok daha hızlı hareket edeceği tahmin edilmekte. Space Egg’e benzer başka robotların hastaneler, restoranlar ve ofisler için de planlanmakta olduğu bilgisi verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.