btbilgi

Müzikseverler bir şarkının vermek istediği duygunun veya ruh halinin, öyle kolayca kategorize edilemeyeceğini bilirler. Bunu yapmak bir insan için zor belki ama bir makine için neredeyse imkansız denilebilir. İnternet bazlı streaming müzik servisi Deezer işte bunu kendine bir meydan okuma olarak almış durumda. Firmanın son projesi dinlediği şarkının ruh halini çözmeye çalışan bir yapay zeka uygulaması.

Bunun için araştırmacılar sadece şarkı sözlerine dayalı bir tarama mekanizmasının ötesine geçmeyi düşünmüşler. Derin öğrenme teknikleri ile eğitilmiş yapay zeka, verilen şarkının tamamını tarıyor. Parçanın yoğunluğu ve temposu gibi özellikleri de dikkate alabiliyor. Deezer araştırmacıları makine eğitimi için ses sinyali analiz çözümlerini, sözcük/cümle anlama uygulamalarını ve Million Song Dataset sitesinin veritabanını devreye sokmuşlar. Bu veritabanı Last.fm servisindeki tüm şarkıların tanımlayıcı etkiketlerinin (tag) aranabilmesini sağlıyor. Tüm bunlar birleşince, ortaya yapay zekanın eğitilmesi için 18 bin 644 şarkılık bir veri seti çıkartılmış.

Yapay zeka hala bir şarkının ruh halini anlama konusunda ortalama seviyede başarılı denilmekte. Fakat şarkı sözleri ve parçanın melodik yapısı arasındaki bağlantıları çözmek, sistemin önceki benzer uygulamalardan çok daha yüksek tahmin oranı yakalamasını sağlayabilmiş. Böylece yapay zeka sadece şarkı sözlerine takılıp kalmadan, yumuşak ve ağır bir şarkı ile yüksek tempolu enerjik bir parça arasındaki farkları daha rahat algılayabiliyor.

Deezer bu tekniği streaming müzik servisi kullanıcılarına daha başarılı listeler sunabilmek amacıyla değerlendirmek istiyor. Henüz bu özelliğin devreye alınması için erken gibi gözükmekte. Projeyi bir bilimsel makalede anlatan araştırmacılar, farklı yapay zeka eğitim yöntemlerini denemek ve başarım oranını yükseltmek peşindeler. Bu sistem kullanılmaya başlandığında müzik servisindeki tür veya ruh hali şarkı listeleri, başka müzik servislerindeki listelerden daha doğru seçimler yapıyor olacak. Bu da direk olarak müşteri memnuniyetini artırıcı bir özellik şeklinde servise artı puan anlamına geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.