btbilgi

İnsanlık olarak gezegenimize daha fazla özen göstermemiz gerektiğini anlamaya başladığımız bir çağda yaşıyoruz. Sınırlı kaynaklar, iklim değişikliği ve hızlı nüfus artışı yüzünden şimdiye kadar düşünmediğimiz yenilikçi fikirleri artık devreye alma zamanı. Hollanda merkezli Beladon da bu fikirlerden birini gerçeğe çevirmeye çalışıyor. Floating Farm isimli çözüm, tarım alanlarına zarar veren hayvancılık sektörünü tamamen suların üzerine taşımak niyetinde.

Floating Farm yapıları deniz kenarındaki şehirlerin taze gıda ihtiyacını karşılamak için düşünülmüş. En yeni tarım teknolojilerini barındıran projenin ilk örneği halen Rotterdam şehrinde inşa edilmekte. Tesis Merwehaven Limanı’nda kuruluyor, üç katlı olacak ve 40 adet Meuse-Rhine-Issel türü inek barındıracak. Tesisteki doğal yaşamda serbest gezinecek ve beslenecek inekler, robotlar tarafından sağılacaklar. Floating Farm’ın enerjisinin bir kısmının güneş panellerinden ve elektroliz tekniği ile elde edilecek hidrojenden sağlanması hedeflenmekte.

27 x 27 metrelik yapının en alt katında süt ürünlerinin işlenmesi ve taze olarak paketlenmesi için gerekli makineler bulunmakta. Üst katta bulunan ineklerden her gün yaklaşık 800 litre süt alınması planlanmış. En üst katta ise ineklerin beslenmesi için taze yonca ve çimen yetiştirilecek. Bunun dışında şehirden elde edilecek organik yan ürünler (çiftliklerden çıkan yeşillikler veya değirmenlerden toplanan organik fazlalıklar) ineklerin beslenmesinde destek olarak toplanacak. Tesiste üretilip paketlenecek süt, yoğurt ve benzeri ürünler direk olarak Rotterdam şehrinde dağıtılıp satışa sunulacak. İneklerden kalan dışkılar ise çiftliklere geri gübre olarak satılacak.

Floating Farm farklı gıda üretimleri için konfigüre edilebilir biçimde tasarlanmış. Mesela küçükbaş hayvancılık veya tavuk yetiştirmek, tesisteki değişikliklerle mümkün olabilecek. Aynı anda dikey tarım ve hayvancılık beraber yürütülebilir. Bu projenin gelecekte kıyı ve nehir kenarı şehirlerinde büyük ilgi görmesi umut ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.