btbilgi

Bazen ilginç fikirler hiç beklemediğimiz yerlerden çıkabiliyor. Şimdi vereceğimiz örnek mobilite alanında çok orijinal bir fikir. Suudi Arabistanlı mucit Nasser Al Shawaf’ın yaratımı olan FitCar PPV, arabada işe gidip gelirken kaybettiğimiz vakti, bisiklete binerek daha verimli hale getirmek amacı taşımakta. Böyle anlatınca tuhaf oluyor belki ama fikrin kendisi işe yarayabilir. Eğer hem araba kullanmak, hem de bacak egzersizi yapmak size çekici geliyorsa okumaya devam edin.

Bir Audi A4 Avant otomobile uyarlanmış FitCar PPV sistemi, arabanın gaz ve fren pedallarını bir bisiklet pedal mekanizması ile değiştiriyor. Otomobilin kalanı herhangi bir araba gibi çalışmakta. Pedalların yerine takılan sistem ise bisiklet pedalı çevirerek gaza basma veya fren yapma mantığına dayalı. Sürücü bisiklet pedallarına bastıkça, sistem elektronik sinyallerle otombilin gaz pedalını harekete geçiriyor. Yani bisiklet sürdükçe arabaya gaz vermiş oluyorsunuz. Fren ise engelli sürücülerin araçlarındakine benzer bir elle idareye sahip. Bu da bisikletin fren koluna benzer şekilde tasarlanmış.

FitCar PPV sisteminin farklı sürüş senaryoları için seçenekleri var. “Drive Slow” seçeneği ayarı trafiğin yoğun olduğu ve gıdım gıdım ilerlendiği zamanlarda kullanılmak için, yavaş pedal basma ayarı. “Drive Fast” trafiğin normal ilerlediği ve açık olduğu zaman kullanılan hızlı pedal basma seçeneği. “No Drive” ise trafikte durduğunuzda hala egzersiz yapmak istiyorsanız kullanacağınız sabit bekleme seçeneği. Bu seçenekte ne kadar pedal basarsanız basın araç ilerlemiyor.

FitCar PPV: Arabanızda bisiklet kullanmak ister misiniz?Al Shawaf bu sistemin, evinden işine her gün yaptığı 2 saatlik sıkıcı yolculuklarda aklına geldiğini söylüyor. Her gün trafikte 2 saat oturmaktansa, bu zamanın bir kısmını bisiklet sürerek geçirmeyi tercih etmiş. Sonuçta FitCar PPV sistemini tasarlamış. Sistemin geleneksel bir otomobilin sürüşünü ve soförün davranışlarını, tepkilerini nasıl etkileyeceği bilimsel araştırmalarla rapor edilmiş değil. Ama Hollandalı mühandislik firması BPO bu fikirler çok ilgileniyor ve ürettiği prototip çeşitli testlerden geçmekte. Gelecekte çeşitli araçlar için FitCar PPV dönüştürme kitleri satılmaya başlarsa şaşırmamak gerek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.