btbilgi

Vodafone ve Huawei tarafından 2017 yılında hayata geçirilen İstanbul TechCity projesi yeni aşamasına geçiyor. İki firma İstanbul’un akıllı bir şehre dönüştürülmesi için geliştirilen projenin ikinci ayağı için gerekli parametreler üzerinde anlaşmaya vardılar. Proje geniş kapsamlı ticari CloudAIR kullanımı, Aktif Antenler (Massive MIMO) ve EasyMacro teknolojisinin canlı uygulaması gibi birçok çözümü aynı anda beraberce kapsamakta.

Vodafone Türkiye’nin şebeke varlıklarının daha fazlasını bulut ortamına taşıması sonucunda, TechCity Projesi’nin yeni aşaması ile Huawei CloudAIR 2.0 çözümünün kullanım alanı genişletilecek. CloudAIR operatörün spektrum varlıklarını bulut altyapısına taşımaya yarıyor. Talep durumunda farklı frekans bloklarından dinamik bir şekilde yararlanmasına imkan vererek, müşterilerin genişbant deneyimini iyileştiriyor. Mevcut spektrumun kullanımına da imkan veren CloudAIR, Türkiye genelindeki 30 şehirde 8 bin’den fazla geniş ölçekli ticari istasyonda kullanılmakta.

TechCity kapsamında SingleRAN Pro üzerinden geliştirilecek temel 5G şebekesi, üç temel özelliğe sahip olacak:

  • 2G, 3G, 4G ve gelecekte ise 5G hizmetini tek şebeke üzerinden sunan çevik bir mimari,
  • Otomatik akıllı yönetim sistemi,
  • Spektrum, kanal ve enerji gibi hava ara yüzü kaynaklarını şebeke trafik taleplerine veya mobil kullanıcının konumuna göre oluşan taleple tahsis eden CloudAIR2.0.

Böylece iç mekan dijital ekonomiyi tam olarak mümkün kılan, yeni nesil bir iç mekan mobil genişbant teknolojisi olan LampSite3.0 gibi yenilikçi kablosuz çözümler daha kolay sunulabiliyor. LampSite3.0, Aktif Antenler ve Tubestar makro baz istasyonu beraberce kapsayıcı bir dijital dönüşüm çözümü oluşturmakta. Bu üçünün beraber kulanımı sayesinde talep halinde çoklu bandın eş zamanlı kullanımı desteklenebiliyor. Ayrıca daha esnek taşıyıcı birleşmesi mümkün, ve baz istasyonu ekipmanlarının inşaat, güç tedariki, iletim toplam maliyetlerini hesaba katan inovatif bir çözüm oluşturulabilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.