btbilgi

Faceboom 2017’de kullanıma soktuğu Instagram Hikayeler’de reklam uygulamasından epey memnun olmalı. Reklamverenlerin bu formatı beğendiğini görerek, bu sene de benzer bir imkanı Facebook altında sunmaya başlamış durumda. Yapılan yeni bir açıklama ile, Facebook Hikayeler içinde reklam uygulamasının hayata geçirildiği de duyuruldu. Uygulama dünyanın her yerindeki tüm reklamverenler için devreye alınmış.

Açıklamaya göre markalar ve reklamverenler, haber kaynağı ya da Instagram Hikayeler üzerinden yürüttükleri reklam kampanyalarına Facebook Hikayeler seçeneği ekleyerek daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilecekler. Bu yenilik sayesinde tüm reklamverenler Facebook’un hikaye reklamları için sunduğu hedefleme ve ölçümleme olanaklarından faydalanabilecek. Ayrıca Instagram Hikayeler için kullandıkları araçlar da ellerinin altında olacak. Bunların arasında erişim ölçüm, marka farkındalığı, video görüntülemeleri, uygulama indirme, dönüşüm, trafik ve potansiyel müşteri reklamları gibi araçlar bulunmakta.

Facebook Hikayeler için reklam uygulaması da devreye girdi

Verilen bilgiye göre Facebook Hikayeler ve Messenger Hikayeler her gün 300 milyondan fazla kişi tarafından kullanılmakta. Araştırma firması Ipsos, 12 ülkeden 13-54 yaş arası binlerce Facebook Hikayeler kullanıcısı ile bir araştırma yapmış. Araştırma sonuçlarında her üç kullanıcıdan ikisinin, en az üç farklı uygulamada hikayeleri düzenli olarak kullandığı saptanmış. Kullanıcıların yüzde 63’ü, hikayeleri gelecekte daha fazla kullanmayı planladığını söylemiş. Kullanıcıların yüzde 62’si, bir markayı ya da ürünü hikayede gördükten sonra daha çok ilgilendiğini de itiraf etmiş.

Kullanıcıların yüzde 51’i hızlı ve anlaması kolay hikayeleri tercih ediyor. Yüzde 51’i bir indirimi ya da promosyonu duyuran hikayeleri, yüzde 44’ü yeni ürünleri tanıtan hikayeleri, yüzde 46’sı gerçekçi olan hikayeleri ve yüzde 45’i ise ipucu/öneri paylaşan hikayeleri beğeniyor ve tepki veriyorlar.

Facebook Hikayeler özelliği devreye alınmadan önce çeşitli şirketler tarafından test edimiş. Reklamveren markaların en baştan itibaren olumlu sonuçlar almaya başladığı raporlanmakta. ABD’de iHeartRadio, Kettle Chips ve KFC gibi firmalar, Facebook Hikayeler’den başlattıkları reklam kampanyalarının marka yükselişlerine olumlu etkisi olduğunu dile getirmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.