btbilgi

İki küresel teknoloji devinin uzun yıllardır sürmekte olan patent davaları yeni bir boyuta taşındı. 2017’nin Kasım ayında Apple’a bir dava açan Qualcomm, suçlamasında çipleriyle ilgili şirket yazılımlarının kötüye kullanılması konusunda suçlamalarda bulunmuştu. Şimdi buna bir iddia daha eklendi. Qualcomm firması Apple’a akıllı telefon üretimi için sundukları teknik kayıt bilgilerinin, yıllardır Intel’e sızdırıldığını söylüyor. Bunun sonucunda da Apple’ın telefonlarında artık Qualcomm 4G modem çiplerini kullanmıyor olmasına işaret etmekte.

Apple firması ürettiği iPhone modellerinde uzun zamandır Qualcomm’un kablosuz modem çiplerini kullanmaktaydı. Bu durum iPhone 7 ile değişti ve artık birçok modelde Intel’den alınan çipler yer almakta. Qualcomm bu ay yatırımcılarına verdiği raporda en yeni iPhone cihazlarının sökülüp incelenmesi sonucunda kendi çiplerinin yerine Intel kökenli çiplere rastlandığını açıklamış. Bunun üzerine de zaten devam etmekte olan patent davalalarına bir yenisini eklemeye karar vermişler.

ABD’deki San Diego Eyaleti Üst Yüksek Mahkemesi’ne yapılan dava başvurusunda, Apple’ın Qualcomm’dan aldığı teknik çipset kayıt (log) bilgilerini ve yazılımları gizlice Intel’e verdiği belirtilmekte. Qualcomm bu bilgilerin Intel tarafından, eskiden daha zayıf bulunan kablosuz modem çiplerini yenilemekte kullanıldığı iddia ediliyor. Intel’in yenilenmiş çipsetleri Apple’ın standartlarına uygun hale gelince de, Apple’ın Qualcomm’dan daha fazla modem çipi almamayı tercih ettiği ve Intel ürünlerine yöneldiği aktarılmakta.

Mahkeme ve Apple, Qualcomm’un bu suçlamanın arkasında hangi somut kanıtlara sahip olduğunu sormuş. Qualcomm ilk aşamada somut kanıtları sunmamış, fakat dava henüz kanıt aşamasında olduğu için yeni haberler her an gelebilir. Apple bu suçlamalara karşı genel olarak sessizliğini korumakta. Intel ise henüz davada taraf olarak görülmediği için açıklama yapmıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.