btbilgi

Build konferansları hala Microsoft’un en büyük kurumsal etkinlik serisi. Ama son yıllarda Ignite etkinlikleri de onbinlerce katılımcı ve önemli açıklamalar ile gözalıcı olmaya başladı. Microsoft 2018’in Ignite etkinliğini ABD’nin Orlando şehrinde bu hafta gerçekleştiriyor. TechCrunch sitesi etkinlikteki en önemli duyuruları aşağıdaki gibi listelemiş:

1) Microsoft, SAP ve Adobe beraberce Salesforce’a karşı

Ignite etkinliğinin en önemli haberlerinden biri, Microsoft, SAP ve Adobe üçlüsünün ortaklığa gitmesi. Bu üçlünün ortak projesi, sistemler arasında kolayca dönüştürülebilecek daha esnek ve daha verimli bir müşteri veri modeli oluşturmak. Bu konu direk olarak Salesforce’un CRM alanına giriyor ve müşterileri Microsoft’a kaydırmaya yarayabilir.

2) Microsoft şifrelerden kurtulmak istiyor

Microsoft Azure Active Directory (AAD) servisini kullanan şirketler, artık sanal uygulamalarına giriş izni için şifre kullanmak zorunda değil. Bunun yerine iOS ve Android mobil cihazlarda bulunan Microsoft Authenticator app içinde yer alan giriş izni özelliği kullanılabilecek. Bu da kurumlar için ekstra bir güvenlik katmanı anlamına geliyor.

3) Azure bulut platformunda Windows Virtual Desktop

Şirketler bundan böyle Azure platformunda sanal bir Windows 10 uygulaması kiralayabilecekler. Bu özellik şimdiye kadar üçüncü parti servis sağlayıcıların işiydi. Bundan böyle aynı servisi Microsoft kendisi de sunacak. Bu şekilde şirketler çalışanlarına dünyanın her yerinden ve her anda çok kullanıcılı Windows 10 masaüstü (ve tabi ki kurumlara özelleştirilmiş yazılımlar) verebilecek.

4) Office seti artık daha da akıllı

Miscorofft Office setine yapay zeka desteği de, Ignite etkinliğindeki önemli duyurulardan biri oldu. Bu desteğin örneklerinden biri Ideas aracı olacak. Ideas kullanıcının Excel dosyaları içinde gerekli verileri bulmasından, PowerPoint tasarımlarına yardım etmeye kadar farklı görevler üstlenebilecek. Ayrıca Excel içine çok farklı kaynaklardan veri çekme özelliği gibi yeni araçlar da geliyor.

5) Surface Hub 2 dijital tahtalar 2019’da piyasada

Microsoft’un 50 inçlik büyük boy beyaz tahta cihazı Surface Hub’ın ikinci sürümü bir süre önce duyurulmuştu. Ignite etkinliğinde ise bu yeni cihazın 2019’ın ikinci çeyreğinde dünya çapında piyasaya sürüleceği bilgisi geldi. Bir üst versiyon olan Surface Hub 2X ise 2020’de gelecekmiş.

6) Microsoft Teams uygulamasında yenilikler

Popüler kurumsal beraber çalışma ve mesajlaşma servisi Slack’in rakibi Microsoft Teams de bazı yeniliklere kavuşuyor. Mesela video konferans sırasında arka planı bulanıklaştırmak (bokeh efekti) ve yapılan görüşmelerdeki konuşmaların otomatik yazılı metinlerini sunmak gibi özellikler. Bunlar makine öğrenme ve yapay zeka işlevlerinin desteği ile mümkün olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.