btbilgi

Tarım alanındaki teknolojik gelişmeler bizi dronlara, sensörlere ve dikey tarımcılık tekniklerine doğru ilerletiyor. Ama tarım ne kadar değişirse değişsin, traktörlere her zaman ihtiyaç olacak. Traktör araçları özünde büyük bir değişikliğe uğramasa bile, şekil ve işleyiş olarak bildiğimiz araçlara benzemeyecekler. İtalyan tasarımcı Lorenzo Mariotti, bu fikri ortaya koyduğu H202 konsept çalışması ile anlatmaya çalışıyor.

2040 yılının traktör konsepti H202 elektrikli ve otonomH202 geleceğin tarımsal saha ihtiyaçlarını karşılamak için planlanmış. Bu traktörün ana özellikleri hidrojen hücre teknolojisi sayesinde atmosfere karbondioksit salmayan elektrikli bir motor ve kendi kendine sürüş. Traktör enerjisini hidrojenden elde ediyor, ama gerekirse bataryaları kullanıldığı çiftlikte de şarj edilebilecek. Şarj için klasik kablolu veya yenilikçi kablosuz şarj istasyonları kullanılabilecek. Hidrojen hücresi için gaz ise çiftliklerdeki organik atıkların anaerobik öğütücü bakteriler sayesinde işleme sokulması ile elde edilecek. Bu da çevreye daha az zarar vermek ve geri dönüşüm kültürünün tarımda yaygınlaşması anlamına geliyor.

2040 yılının traktör konsepti H202 elektrikli ve otonomTraktörün otonom sürüş teknolojisi ise aynı şu andaki otonom arabalarda kullanılan yapay zeka ve sensör sistemlerine (LIDAR, radar, kameralar, vs.) dayanmakta. H202 sahada karmaşık ve tekrar gerektiren her türlü görevi kendi başına gerçekleştirebilecek. Traktörün yönetimi çiftlikteki diğer otonomm süreçler ve araçlarla sıkı bir işbirliği yapacak şekilde planlanmış. Çiftliği yöneten sistemin büyük veri ve sensör bilgilerinden faydalanan traktör, gündüz yapılması zorunlu olmayan veya gözetim gerektirmeyen işleri gece kendi kendine yapabilecek. Böylece vakitten ve enerjiden tasarruf sağlanacak.

2040 yılının traktör konsepti H202 elektrikli ve otonomH202’yi isterse çiftçi kendi de idare edebilir. Fakat ileri seviye otonom sürüş sayesinde eğer insan hayatını tehlikeye sokacak bir durum söz konusu olursa, traktör kontrolü ele alabiliyor. Ayrıca çiftçinin veya operatörün aracın içinde bulunmasına da gerek yok. Eğer hassas bir görev için aracın elle kontrolü zorunluysa, uzaktan kumanda cihazı veya tablet uygulaması da devreye sokulabilmekte. Aracın tasarımı özellikle büyük lastikleri, fütüristik gövdesi ve ileri seviye özellikleri ile ‘Valtra Design Challenge’ tasarım yarışmasında büyük ilgi görmüş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.