btbilgi

Rüzgar enerjisi tüm dünyada yaygın olarak kullanılmakta. Fakat bu teknoloji çok eskiye dayanmakta ve belli konular dışında çok ciddi değişim gösterebilmiş değil. DWF ismindeki Rusya kökenli bir şirket, rüzgar türbinlerini değişik bir tasarım sayesinde yenilemeyi hedefliyor. Firmanın tasarımı olan dikey kanat formu, geleneksel rüzgar türbinlerinin zayıf yanlarını aşmak için planlanmış. Geleneksel türbinlerin inşası zor, pahalıya geliyor, istenen her yere inşa edilemiyor ve çevresel zararlara yol açtıkları da ispatlanmış durumda.

DWF firması rüzgar türbini konseptini baştan yarattıDWF’nin dikey rüzgar türbini kanatları sessiz, güvenli, göreceli olarak ucuz ve her türlü hızdaki rüzgardan maksimum verim alabilmek için tasarlanmış. Sistemde kullanılan kanatlar rüzgarın yönü ve hızına göre dönerek, üretilen enerjiyi artırıp azaltabiliyor. Rüzgar kanatları sağa sola çevirdikçe, kanatların tabanında bulunan motorlar çalışıyor ve elektrik üretiliyor.

DWF firması rüzgar türbini konseptini baştan yarattıBu sistemin birçok faydası ve avantajı bulunmakta. Kanatlar yavaş hareket ediyor ve gelenseksel büyük rüzgar türbinleri gibi ses dalgaları yaratmıyor. Böylece çevre ve kuşlar için tehlike arz etmiyorlar. Kanatlar bir geminin yelkenleri gibi inşa edilmiş; alt-üst parçalardan oluşan çiftli operasyon sayesinde bir kanattaki üretim zayıflarsa öbürü onu dengeleyebiliyor. Bu da elektrik üretimini tutarlı hale getirmekte.

DWF firması rüzgar türbini konseptini baştan yarattıDWF sisteminde kanatlar ucuza mal edilebiliyor, modüler şekilde inşa ediliyor ve kolayca ölçeklenebiliyor. Üretilen kanatlar standart kamyonlarla sahaya taşınıp, pratik şekilde monte edilmekte. Sistem sıralar halinde birçok kanat dizisinde oluşuyor, eğer kanatlardan biri hasar görürse otomatik yedekleme sistemi depo bölümündeki kanatlarla hasar görenleri yer değiştiriyor. Sistem bu otonom tamir işlemi sırasında elektrik üretmeye devam etmekte, yani durdurmaya gerek yok. Kanat sıralarında tek bir tane kanat bile bulunsa, sistem yine de elektrik üretebilir ama az miktarda.

DWF firması rüzgar türbini konseptini baştan yarattıKanat miktarı ve rüzgar gücü arttıkçe sistem kademeli olarak daha fazla elektrik üretebilir hale geliyor. Modüler olduğu için de dikdörtgen şekilli kanat sıralarından paralel düzende istenildiği kadar inşa edilebilir. Sistemin karaya veya denize kurulmasında herhangi bir engel bulunmamakta. Henüz firmanın geniş çaplı planları açıklanmamış ama fikir daha ilk bakıştan kulağa güzel geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.