btbilgi

Reuters’in haberine bakılırsa markalar dijital pazarlama (martech) konusunda bütçeleri ciddi şekilde genişletmiş durumdalar. Son bir senede ABD ve İngiltere’de dijital pazarlamaya ayırılan bütçeler yüzde 44 oranında artarak toplam 52 milyar dolara ulaşmış. Bu pazardaki küresel harcamanın ise yaklaşık 100 milyar dolara geldiği belirtilmekte. Firmalar geleneksel yöntemlerdense müşterilerine sosyal medya, arama motoru sonuçları, chatbotlar veya dijital asistanlar üzerinden direk ulaşmak için para ayırmayı tercih ediyorlar.

Bu rakamlar küresel danışmanlık firması Moore Stephens ve reklamcılık/medya araştırmaları firması WARC’ın ortak çalışması sonucu oluşturulan “Martech: 2019 and Beyond” başlıklı rapordan alınma. Eylül ortasında yayımlanan dijital pazarlama raporu için Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya-Pasifik bölgelerinde 800’den fazla marka ve reklam ajansı ile görüşülmüş. Araştırmanın yöneticilerinden Damian Ryan, “Pazarlama yöneticilerinin, markalarının dahili güçlerini artırmaya çalıştıkları çok açık. Rekabetçi konumda kalabilmek amacıyla martech bütçelerini genişletiyorlar. Bu bütçe artışı medya operasyonlarına ağırlık veriyor ve dijital odaklı ajansların değerine büyük etkisi olacak” açıklamasını yapıyor.

Araştırmaya göre İngiltere ve ABD kökenli firmalar yıllık bütçelerinin yüzde 23’ünü dijital pazarlamaya ayırıyorlar. Bu oran önceki sene saptanan yüzde 16’dan epeyce yüksek. Önceki sene ABD firmalarının bütçelerinin yüzde 44’ü organizasyon içinde harcanırken, geçen sene sene martech bütçelerinin genişlemesi sonucunda bu oran yüzde 63’e yükselmiş.

Dijital pazarlama araçları arasında e-posta hala önemli yer tutuyor. Markaların yüzde 85’i hala büyük ölçüde e-posta pazarlama tekniklerine başvurmakta. Sosyal medya ve CRM araçları da yaygın olarak kullanılmakta. Katılımcıların üçe biri (yüzde 37) optimizasyon ve ortak çalışma uygulamalarına başvurduğunu söylemiş. Bu oranın gelecek sene dörtte bir kadar artacağı tahmin edilmekte.

Katılımcıların mutsuz oldukları şeyler de araştırmada ortaya çıkartılmış. Markaların yarısı (yüzde 50) ihtiyaçları olan martech araçlarına sahip olmadıklarını düşünüyor. Her 10 ajansın 6’sı (yüzde 58) ise müşterilerinin doğru pazarlama araçlarına sahip olmadığını, olanların ise bunları doğru şekilde kullanamadığına inanmakta.

Tüm bunlara rağmen pazarlama teknolojilerine olan yatırım artmaya devam edecek gibi görünüyor. Raporda İngiliz firmalarının yüzde 46’sının ve ABD firmalarının yüzde 38’inin gelecek 12 ayda dijital pazarlama bütçelerini artırmayı hedefledikleri aktarılmakta. ABD’li katılımcıların sadece yüzde 7’si ve İngiliz katılımcıların sadece yüzde 4’ü bütçede azaltmaya gideceğini belirtmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.