btbilgi

Otonom teknolojilerden sadece arabalar veya kamyonları ile bireyler ve kurumlar faydalanmayacak. Toplu taşıma araçları da yavaş yavaş otonom teknolojilerden faydalanma yoluna gidiyor. Siemens’in geliştirdiği Combino tramvay projesi buna güzel bir örnek. Almanya’nın Potsdam şehrinde ilk saha denemeleri yapılan robot tramvay, belirlenen hattaki trafik içinde kendi kendine yol alarak dünya üzerinde bir ilki gerçekleştirmeyi başardı.

Siemens Combino başka otonom araçlarda da bulunan makine algılama ve karar verme yöntemlerini kullanıyor. LIDAR (lazerle çevreyi tarama ve haritalama), radar, kamera ve benzer sensörlerle donatılmış tramvayı yapay zeka idare etmekte. Araç ilk sokak testlerinde ışıklarda durma, yol kenarındaki trafik işaretlerini tanıma, acil durumlarda ani duruş gibi çeşitli işlevleri başarı ile tamamlamış. İlk testlerde yolcu kullanılmayacağı ama aracın kısa süre sonra belli hatlarda aktif kullanıma sokulacağı belirtilmekte.

Combino’nun denemeleri, Berlin’de gerçekleştirilen ulaşım fuarı InnoTrans 2018 aktiviteleri kapsamında yapılmış. Tramvay ulaştırma şirketi ViP’nin deposundan yola çıkmış. Toplamda 6 kilomtre uzunluğundaki seçilen hat, otonom tramvayı Potsdam şehrinin içinden geçirmek için ayalanmış. Yol boyunca gerçek trafik ile karşılaşan aracın kontrol kabininde, ne olur ne olmaz diye insan bir görevlinin de yer aldığı bilgisi veriliyor.

Dünyanın ilk otonom tramvayı Combino göreve başlamaya hazırYolculuk sırasında çeşitli basın görevlileri tramvayda bulunmuş ve aracın denemelerini birinci elden takip etmişler. Bu yolculuk sırasında bir acil durum testi yapılmış. Bir Siemens görevlisi otonom tramvayın yoluna çıkmış ve araç sensörleri ile bunu saptayıp anında durmuş. Yaya yoldan çekilince trenin içindeki insan görevli onay vermiş ve araç yoluna bu şekilde devam etmiş. Siemens ve ViP firmalarının sistemi daha da geliştirmek için Karlsruhe Üniversitesi’nden araştırmacılar ile çalıştıkları rapor ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.