btbilgi

En popüler web tarayıcılarından birini geliştiren Opera, Ağustos ayında yaptığı bir duyuru ile kriptopara sevenleri heyecanlandırmıştı. Bu duyuruda dünyaca ünlü tarayıcıya bir kriptopara cüzdanı ekleneceği ve böylece üçüncü parti uygulamalara ihtiyacın ortadan kalkacağı söylenmişti. Cüzdanın ilk aşamada büyük ilgi göre kriptopara Ethereum’u destekleyeceği belirtilmişti. Şimdi bu projenin final hali ortaya çıktı. Firma kripto odaklı tarayıcıyı ayrı bir ürün olarak, Opera Labs adıyla sunmaya karar vermiş.

Opera Labs ilk aşamada bir grup beta test kullanıcısına açılmış durumda. Kullanmak isteyen diğer kritopara meraklılarının biraz daha beklemesi gerekecek. Bu özel web tarayıcısı, normal bir tarayıcı (browser) uygulamadan beklenen her şeyi yapabiliyor. Kriptopara kısmı ise uygulamanın en büyük yeniliği. Tarayıcı üzerindeki cüzdanda sahip olunan Ethereum birimleri saklanabiliyor. Ağ üzerinde merkez bağımsız başka uygulamalar da (dApps) aratılabilmekte.

Opera Labs kullanıcıları test sürümlerini Android akıllı telefonlardaki Opera mobil tarayıcısı ile eşleştirmeleri durumunda, yapacakları kriptopara işlemleri için telefon üzerinden onay da alabiliyorlar. Telefon bunu kullanıcıdan imza işlemi için parmak izi onayı isteyerek yapıyor. Firma kullanıcıların özel Ethereum anahtarlarının akıllı telefon donanımına bağlı şekilde şifrelenip saklandığını ve asla ağa aktarılmadığını belirtiyor. Bu onay yöntemi geleneksel şifre veya anahtar kelime yöntemlerinden daha yüksek güvenliğe sahip durumda.

Bir Opera yetkilisi yaptığı açıklamada ilk aşamada sadece Ethereum’un desteklendiğini ama gelecekte başka kriptoparalara desteğin de devreye alınabileceğini söylemiş. Firmanın tarayıcı teknolojilerinden sorumlu başkan yardımcısı Krystian Kolondra, amaçlarının kriptopara çözümlerini her kullanıcının kolayca kullanabileceği bir şekle sokmak olduğunu açıklıyor. Opera blokzinciri teknolojisinin geleceğin web ortamına şekil vereceğine ve büyük dönüşümlere gebe olduğuna inandığını akatarmakta.

Eğer Opera Labs kriptopara web tarayıcısını herkesten önce denemek istiyorsanız, buraya tıklayarak gideceğiniz sayfadan beta testi için başvuru yapabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.