btbilgi

Akfen Yenilenebilir Enerji ülkenin en büyük temiz enerji şirketlerinden biri olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor. Firma Türkiye’nin en büyük güneş ve rüzgar enerjisi kredisini aldıktan sonra, 5 bölgede 327 MW gücünde 13 yerli enerji santralinin yapımına girişmiş durumda. Toplamda 530 milyon dolar değerindeki yatırımların devreye alınması da başlamş durumda. Akfen’in Van Edremit’te toplam 20 MW gücündeki iki lisanslı Omicron güneş santrali enerji üretimine başlamış.

Van Gölü’nün 20 MW’lık güneş santrali Omicron göreve başladıAkfen Yenilenebilir Enerji’nin hedefi, 2020 yılına dek yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluşan 1.000 MW’lık enerji üretim santrali kapasitesine ulaşmak. Bu amaçla girişilen projelerden biri olan Van Gölü’nün üçte ikisi artık enerji üretiyor. Eylül ayı sonunda ardı ardına kabulleri yapılan Van Edremit ilindeki Omicron Erciş ve Omicron Engil santralleri toplam 20 MW gücüne sahip. Bu iki santral üretilen enerjiyi ulusal elektrik ağı üzerinden tüm Türkiye’ye ulaştırarak, yaklaşık 80 bin kişinin enerji ihtiyacını karşılayacak kapasitede.

Van’da yapımına başlanacak olan 10 MW gücündeki lisanslı projenin üçüncü santrali PSI Engil ise 2019’da devreye alınacak. Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeline sahip en yüksek illerinden Van’da işletilecek olan 3 santral Van Gölü’nün yanı başındaki toplam 600 dönümlük arazi üzerinde bulunuyor. Yıllık 60 GW/saat elektrik üretmesi beklenen santraller, 25 bin 804 ton karbondioksit eşdeğeri sera gazı salınımını engelleyecekler. Yaklaşık 66 milyon dolara mal olacak güneş santralleri sayesinde Van önemli bir ekonomik değere kavuşurken, 120 bin kişinin yıllık enerji ihtiyacı tamamen yerli ve yenilenebilir kaynaklardan karşılanacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.