btbilgi

Son yıllardaki en ilginç verimlilik trendlerinden biri, yaratıcılığı artırabilmek amacıyla beyne elektrik vermek olsa gerek. Bu yönteme ‘transcranial direct current stimulation’ (tDCS) ismi verilmekte. Kafatasınıza yapıştıracağınız elektrotlar aracılığı ile kafanıza çok düşük elektrik akımı aktarıyorsunuz. Bu tekniğin beyindeki elektriksel aktiviteyi geçici olarak canlandırdığı ve bu sayede yaratıcılık gerektiren işlerde faydası bulunduğuna inanılıyor.

Bu teknik gerçekten işe yarıyor mu peki? Bu konuda biliminsanları ikiye ayrılıyor, işe yaradığını savunanlar da var, karşı olanlar da. İşe yaradığını savunanlar beyne elektrik verildiğinde, insanların sunulan problemleri farklı yöntemlerle çözme eğiliminin arttığını deneylerle gözlemlemişler. Beynin sol ön-orta korteksine doğru takılan pozitif elektrotlar sayesinde deneklerin hafıza, çokluişlem (multitask) ve mantık testlerinden daha iyi sonuçlar alabildikleri saptanmış durumda. Ayrıca tDCS makinesne bağlı denekler, bağlı olmayanlardan daha yaratıcı benzetme örnekleri verebilmişler.

Karşı tarafta olan araştırmacılar ise henüz bu tekniğin etkilerini tam olarak ortaya çıkartmadan, bu kadar hızlı şekilde yayılması konusunda endişelere sahipler. ‘Creativity Research Journal’ isimli jurnalde yayımlanan bir bilimsel makalede, araştırma ekibi bu tekniğin hem insan sağlığına olan etkilerini hem de etik olarak doğruluğunu ele alıyorlar. Özellikle genç insanların ve çocukların bu elektrikle uyarım tekniğinden aşırı şekilde etkilenebileceğine dikkat çekilmekte. Her ne kadar biliminsanları tDCS tekniğinin bir yere kadar işe yarayabileceğini kabul etseler de, bu uygulamanın doktorlar ve profesyonel sağlık görevlileri tarafından yapılması gerektiğini savunuyorlar.

Bu uyarının haklı bir sebebi de var. tDCS tekniği uzun zamandır biliniyor ve son birkaç yıldır bu uygulamayı evinizde yapabilmeniz için çeşitli cihazlar bile satılmakta. Bu cihazların Amazon.com’da satıldığını görebilir, hatta biraz elektrik/elektronik bilginiz beceriniz varsa kendiniz bile bir tane üretebilirsiniz. Fakat tekniğin hala genelgeçer onay almamış olması ve beyne kontrolsüz şekilde elektrik vermenin potansiyel kötü sonuçları kesinleşmemişken, sırf yaratıcılık uğruna buna kalkışmak ne kadar doğru?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.