btbilgi

Okyanuslardaki yokolmakta olan türleri ve zarar gören mercan resiflerini korumak için yenilikçi yöntemler gerekiyor. Mesela ABD’deki Florida Atlantic Üniversitesi’nde (FAU) geliştirilen robot denizanası gibi yöntemler. Üniversiteden bir araştırma ekibi denizlerin altındaki dünyayı rahatsız etmeden gözlemleyebilmek için bu robotu geliştirmişler. Denizanası şeklindeki araç hem mercanlara ve balıklara zarar vermiyor, hem de ideal bir gözlem platformu oluşturuyor.

Robot denizanası 20 santimetre çapında ve hareket için pervaneler kullanmıyor. Onu benzeri su altı gözlem araçlarından ayıran özelliği de bu. Ay Denizanası (Aurelia Aurita) türüne benzerliği ile dikkat çeken robot, deniz suyunu pompalarla içine çekip etrafındaki silikon yüzgeçleri hareket ettirmekte kullanıyor. Hidrolik pompa işini bitirince su denize geri salınıyor ve işlem tekrarlanıyor. Bu sayede hareket eden yüzgeçler aynı denizanalarının yaptığına benzer bir hareket imkanı sağlamakta.

Mercan resiflerini korumak için robot denizanası görevdeDenizanası robotları geleneksel denizaltı robotlarından daha mantıklı yapan şey bu hareket özelliği. FAU’daki araştırma ekibinin lideri Profesör Erik Engeberg bunu şu şekilde açıklıyor: “Mini denizaltı araçları hem sert gövdeye sahiptir, hem de itiş için pervaneler kullanırlar. Pervaneler mercanları parçalama ihtimalini taşıyorlar. Ayrıca araçların sert gövdeleri de çarpma durumunda çok hassas ekosistemlere geri dönülemez zararlar verebiliyor. Yumuşak gövdeli robot denizanası tasarımı, sıradışı tasarımı ve itiş sistemi ile bu sorunların üstesinden gelmekte. Bu tasarım için doğanın kendisinden ilham aldık.”

Bu robot türünün ilk örneği değil, daha önce başka ekipler de denizanası şeklinde su altı araçları geliştirmiş. Fakat FAU ekibinin aracı öncekilerden daha kompakt ve pratik olarak tanımlanıyor. Kablosuz olduğu için su altında rahatça hareket edebiliyor ve uzak mesafelerden bile sinyal yollayabiliyor. Yine de birşeylerin yanlış gidip robotların kontrolden çıkması durumunda yerlerini bilebilmek için lokasyon saptayıcı da barındırmaktalar.

Mercan resiflerini korumak için robot denizanası görevdeBu araçların tek derdi ise, gerçek denizanalarına biraz fazlaca benziyor olmaları. Uzmanlar bu minik denizanalarının, doğal düşmanları olan deniz kaplumbağalarının kurbanı olabileceğine dikkat çekmekte. Böyle bir senaryoda, robotu yutan deniz kaplumbağalarının ölüm ihtimali çok yüksek olabilir. Bu konuda proaktif çözüm bulabilmek için araştırmacılar çalışmalarına devam ediyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.