btbilgi

Eğer son zamanlarda online ortamlardaki güvenlikten emin değilseniz ve kişisel bilgilerinizin toplanmasına karşıysanız, almanız gereken önlemler var. Bunlardan biri kullandığınız web tarayıcınızın sizinle ilgili topladığı bilgileri minimuma indrmek. Modern web tarayıcıların hepsi web’de gezinirken nerelere gidiyorsunuz, nelere tıklıyorsunuz takip etmekte. IP bilginizden kullandığınız sosyal medya platformlarına kadar herşey gözlem altında. Peki bunu engellemenin yolu yok mu? Ghostery gibi anonimleştirici web tarayıcılarla var.

Ghostery aslında web tarayıcılarındaki internet gezintilerini anonim hale getirmek için tasarlanmış bir eklenti. Yaptığı şey modern tarayıcıların hepsinin sizden topladığı ve çeşitli şirketlere yolladığı bilgileri engellemek. Siz web’de gezinirken bıraktığınız izleri silen ve kimin hangi araç ile sizi izldiğini saptayan bu eklenti her türlü web tarayıcısı için indirip kullanılabilir.

Şimdi bu amaçla yeni bir çözüm daha geliştirmişler. Ghostery Mobile Browser ismindeki yeni mobil web tarayıcı, Android ve iOS işletim sistemlerinde bulunabiliyor. Bu tarayıcı aynı logosundaki hayalet simgesi gibi, kullanıcıyı tam bir internet hayaletine çevirebiliyor. Mobil tarayıcının en güzel özelliklerinden biri bir arama yaptığınızda buradaki bilgilerinizi Google, Apple veya Microsoft’a göndermiyor olması. Ghost Search isimli bir özellik sizi yüzlerce, binlerce sonuçla da başbaşa bırakmıyor. Sonuçların arasından en çok ilginizi çekecek, en manalı birkaç tanesini gösteriyor. Sonuçlara tıkladığınızda da bir ara web tarayıcısı katmanı olmadan direk seçtiğiniz siteye gidebiliyorsunuz.

Ghostery’nin bilinçli kişisel güvenlik meraklıları için bir diğer güzel özelliği ise Ghost Mode. Bu moda geçtiğinizde gezdiğiniz siteler ne tarayıcı geçmişine kaydediliyor, ne de herhangi bir şirkete gidiyor. Bu özellik Chrome tarayıcının ‘Incognito’ moduna veya Firefox’un ‘Private Browsing’ moduna benzetilebilir. Tarayıcı size reklamları ne miktarda ve nasıl görmek istediğinizi de soruyor. İsterseniz web sitelerindeki tüm reklamları bloklayabilir veya ilgilendiğiniz markalardan gelecek reklam banner’larına izin verebilirsiniz.

Ghostery’nin arka planında Mozilla’ın tarayıcı teknolojisi yattığı için, Firefox’un eklentilerinden de faydalanabiliyorsunuz. Fakat web tarayıcısının kendisi zaten çok optimize şekilde çalıştığı ve en gerekli özelliklere dahili şekilde yer verdiği için, ekstra eklenti koymak tarayıcı performansına olumsuz etki edebilir denilmekte. Çok faydalı güvenlik becerileri dışında, popüler herhangi bir web tarayıcısında görmeyi beklediğiniz her türlü özellik Ghostery’de de var. Belki de artık kişisel güvenliğinizi biraz daha fazla düşünmenin zamanı gelmiştir, ne dersiniz?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.