btbilgi

Japonya’nın Tokyo şehri 2020 Olimpiyatları’na hazırlanıyor ve bu hazırlıklardan biri de tamamen ahşaptan inşa edilmekte olan Kengo Kumo Stadyumu. Peki bunun dışında Japonya’nın ahşapla ilgili bir diğer iddialı olduğu önemli alan ne, biliyor musunuz? Sumitomo Forestry firmasının tanıttığı 350 metre uzunluğunda ahşap gökdelen. Bu gökdelen tamamlandığında hem Japonya’nın, hem de dünyanın ahşaptan imal edilmiş en uzun yapısı olmaya aday durumda.

Dünyanın en uzun ahşap gökdeleni Tokyo’da yükselecekŞimdilik W350 koduyla açıklanan gökdelen için tahmini tarih 2041. Bu yılın önemi, Japonya’nın eski şirketlerinden olan Sumitomo Forestry’nin kuruluşunun 350’inci yılı olması. Bina tamamlandığında halen dünyanın en yüksek ahşap yapısı olan, Kanada’daki Vancouver Brock Commons Öğrenci Yurdu’ndan 4 kat daha yüksek olacak. Brock Commons 18 katlı bir bina, W350 ise 70 katlı bir gökdelen olarak planlanmış. Binanın tasarımı Sumitomo’nun Tsukuba Araştırma Laboratuvarı ile ünlü Japon mimari stüdyosu Nikken Sekkei’nin ortaklığında gerçekleştirilmekte.

Dünyanın en uzun ahşap gökdeleni Tokyo’da yükselecekW350’nin inşasında 185 bin metreküp değerinde ahşap kullanılacağı tahmin edilmekte. Binanın üretiminde değerlendirilecek tüm materyallerin yaklaşık yüzde 90’ı ahşaptan oluşacak. Bu yükseklikte ahşaptan bir gökdelen yapılabilmesi için varolan mimari teknikleri yeterli gelmemiş. Ahşabın sağlam ve dayanıklı şekillerde inşada kullanılabilmesi için yenilikçi inşaat teknikleri geliştirildiği bilgisi verilmiş. Her ne kadar binanın iskeletinde çelik bulunacak olsa da, büyük kısmı yine ahşaptan oluşacak. Nihayetinde gökdelen hem doğaya uyumlu malzemelere dayancak, hem de çevreye saygılı bir tasarımı hayata geçirecek.

Dünyanın en uzun ahşap gökdeleni Tokyo’da yükselecekBinada bir otel, residanslar, ofisler ve çeşitli dükkanlar yer alacağı açıklanmış. Binanın dış yüzeylerinde geniş balkonlar ve bolca yeşil bitki bulunacak. W350’nin dıştan bir dikey orman görüntüsü vermesi ve Tokyo’nun ortasında temiz hava sağlayacak bir yapı olarak yükselmesi hedeflenmiş. İçte kullanılacak tüm ahşap materyaller sayesinde ise sakin ve doğal bir ortam oluşturulacak. Bu da binada çalışan ve yaşayanlar için huzur verici bir etkiye yol açacak. Ahşabın başka materyallere göre depremlere daha dayanıklı ve esnek yapıda olması da göz önünde bulundurulmakta.

Binanın inşası için tahminen 600 milyar Yen (5,5 milyar dolar) civarında bir maliyet çıkartılmış. Sumitomo Forestry açıklamasında bu rakamın, halen varolan geleneksel mimari teknolojileri ile üretilecek benzer bir yapının iki katına geldiğini de belirtmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.