btbilgi

Yapay zeka teknolojileri halen emekleme aşamasında denilebilir. Gartner’ın bir araştırmasına göre dünya çapındaki CIO’ların yalnızca yüzde 4’ü, şirketlerinin yapay zeka teknolojisinden yararlanan projeler geliştirmekte olduklarını açıklamakta. Yakın gelecekte bu uygulamalar hızla arttıkça, şirketlerin BT birimleri yeni iş yükünü yönetmekte zorlanacak. Yapay zeka (AI) ve makine öğrenme (ML) uygulamaları ile gelecek sıkıntıları idare edebilmek için Cisco yeni bir sunucu tipi hazırlamış.

Cisco UCS sunucusu, özellikle sinir ağlarından faydalanan derin öğrenim sürecini hızlandırmak amacıyla tasarlanmış. Bu işlevler bilgisayarları karmaşık görevleri yerine getirecek şekilde eğitmek amacıyla, makine öğrenme projelerinde kullanılmakta. UCS sunucu serisi bu görevi yerine getirebilmek için güçlü NVIDIA grafik işleme üniteleriyle donatılmış. Yapılan resmi açıklamada yeni sunucuların hem veri bilimcileri, hem işletmeler, hem de geliştiriciler için faydaları şöyle sıralanmış:

Cisco UCS Sunucu

Veri bilimciler ve geliştiriciler için ideal

Cisco’nun AI ve ML için geliştirdiği yeni sunucu, Cisco’nun veriyi uçtan merkeze taşıma konusundaki tecrübesinden yararlanmakta. Müşterilere veriden daha fazla bilgi üretme ve bu sayede daha iyi ve hızlı karar alma fırsatı tanıyor. Yeni ‘DevNet AI Geliştirici Merkezi’ ve ‘DevNet Ekosistem Pazarı’ ile Cisco aynı zamanda veri bilimcilerle geliştiricilere yeni nesil uygulamalar üretirken kullanacakları araç ve kaynakları sunmakta.

BT birimlerine faydalar

Cisco UCS sunucuları BT birimlerinin faaliyet ortamına yeni teknolojiler eklemelerini kolaylaştırabilecek. Cisco Intersight sayesinde, bulut tabanlı bir sistem yönetiminin sadelik ve erişiminden yararlanmalarını ve tüm işlem altyapılarının politika ve operasyonlarını bulut üzerinden yönetmelerini sağlıyor. Aynı zamanda Cisco validasyonlu tasarımların hızla gelişen AI ve ML yazılımını daha anlaşılır kılmasıyla, BT birimleri bu çözümleri şirket genelinde güvenle uygulama fırsatı buluyor.

Kendi ekosistemi ile geliyor

Cisco yapay zeka uygulamalarının yerinden bağımsız olarak çalışması, açık kaynaklı yazılımların geniş ölçekli uygulamasını kolaylaştırmak amacıyla taşıyıcıları ve çok bulutlu işlem modellerini entegre ediyor. Anaconda, Kubeflow gibi makine öğrenimi ortam ve yazılımları ile Cloudera ve Hortonworks tarafından geliştirilen çözümleri yeni sunucuya entegre edilmiş durumda. Kubernetes üzerinde Kubeflow kullanan UCS müşterileri, AI iş yükünü doğrudan Google’ın Kubernetes Motoru üzerinden uygulayarak, sistemin ML kapasitesinden hem kurum içinde hem bulut üzerinde yararlanabiliyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.