btbilgi

Punnet isimli robot projeleriyle “Laureate Robotik Mühendisliği Mükemmeliyet Ödülü” yarışmasına katılan İstanbul Bilgi Ünviersitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden oluşan robotik takımı dünya ikincisi oldu. Tüm elemeleri başarıyla geçerek finale yükselen takım, gümüş madalya ve 6 bin dolarlık ödülü kazandı. Birinci ise Brezilya Salvador Üniversitesi.

Peru’da düzenlenen yarışmanın amacı, endüstriyel lojistik alanında görev alabilecek akıllı bir robot tasarımının ve üretiminin gerçekleştirilmesi. Bilgi Üniversitesi öğrencileri bu yarışmaya farklı renk ve konumlardaki objeleri tanımlayarak, renklerine göre ayırıp işaretlenen boşaltma noktalarına objeleri bırakabilen Punnet isimli robot ile katıldı. Robot yarışmanın 6 finalistinden biri oldu ve Peru’nun Lima şehrinde gerçekleşen finalde yer aldı. Yarışma sonucunda ikinci olan takım ‘özenli çalışma’, ‘projenin niteliği’ ve ‘sunum performansı’ kriterleri sayesinde yüksek puan almayı başarmış.

İki dönemdir yoğun bir şekilde hazırlandıkları projeyi başarıyla tamamlayan Bilgi Üniversitesi Robotik Takımı öğrencileri Mehmet Ataberk Sarı (takım kaptanı), Uğur Uğurlu, Masarra Mohamed ve Barkın Metin; yarışmaya Bilgi Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Dr. öğretim üyesi Mehmet Ayyıldız’ın danışmanlığında hazırlandılar. Bilgi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Denker, Laureate Network Hakem Heyeti üyeleri arasında yarışmada görev aldı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.