btbilgi

Dünyanın en büyük online perakende zinciri Amazon.com, halen denemekte olduğu insansız mağazacılık örneklerinden memnun gibi görünüyor. Yeni bir habere göre firma 2021 yılına kadar Amazon Go isimli otomatik mağazalardan 3 bin adet açmayı planlamakta. Amazon bu gelişme ile 7-Eleven’dan Subway’e, küçük pizzacılardan köşebaşındaki mini marketlere kadar herkesi etkileyecek bir operasyona girişebilir.

Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos fiziksel mağazacılığı yeniden yaratmaya kararlı gözüküyor. Amazon Go mağazalarında sınırlı çeşit meyve sebzeden hızlı atıştırmalıklara ve normal market raflarındaki ürünlere kadar farklı seçimler bulunacak. Bu mağazalar insansız ve kasasız çalışacak. İlk deneysel mağazada gördüğümüz gibi müşteriler mağazaya akıllı telefonları ile girecekler. Sepetlerine koydukları her ürün akıllı sensörler, makine görüşü teknolojileri ve yapay zeka tarafından saptanacak. Otomatik kasalardan geçtikleri anda da, satın aldıkları her şey Amazon Prime hesabına bağlı kredi kartından düşülecek.

Amazon Go mağazalarının ilk örneği 2016’da firmanın Seattle’daki merkezine yakın bir lokasyonda açılmıştı. Ondan sonra bir adet Seattle’da ve bir adet de Chicago’da olacak biçimde iki mağaza daha açılmış durumda. Planlar arasında San Francisco ve New York’da yeni robotik mağazalar var. Amazon insanların hızlı şehir hayatında market alışverişlerini hızlandırmayı amaçlasa da, yayılmaya başlamadan önce karşısında büyük bir sorun var. Seattle’da açılan ilk mağaza, sadece donanım açısından yaklaşık 1 milyon dolara mal olmuş denilmekte. Firma eğer kurulum ve lojistik maliyetlerini gözle görülür biçimde düşürebilirse, binlerce yeni Amazon Go açmak mantıklı olabilir.

Her ne kadar Amazon bu haberle ilgili resmi bir açıklama yapmamış olsa da, etkileri anında hissedilmeye başlanmış. Haberin yayımlanmasından sonra firmanın geleneksel mağazacılık alanındaki rakiplerinin hisselerinde düşüş saptanmış. Bloomberg’e göre haberden beri Walmart Inc.’in hisseleri yüzde 0,6 düşerken, Target Corp. yüzde 1,5 ve Kroger Co. ise yüzde 3,1 değer kaybetmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.