btbilgi

Dünya çapında otomobil sahipleri günlerinin ortalama 50 dakikasını direksiyon başında geçiriyorlar. Bunu söyleyen Alman otomotiv devi Audi, insanların yaşam kalitesini yükseltmek için tıpkı tonla diğer firma gibi otonom araç teknolojilerine yatırım yapmakta. Sadece kendi kendine giden arabalar da değil, bu araştırmalara akıllı şehir sistemleri ve trafik yönetim altyapıları da dahil. Audi bu projenin tamamına ‘25th Hour’ (25’inci Saat) diyor.

25th Hour araştırmacılar, tasarımcılar, şehir planlamacıları ve mühendislerin beraberce üzerinde çalıştıkları kapsamlı bir proje. Audi bu proje kapsamında ‘Karlsruhe Institute for Technology’ ve ‘Mobilitypartners’ ile birlikte çalışmakta. Projenin aşamalarından biri, Ingolstadt şehri için hazırlanmış bir trafik yönetim konsepti. Audi’nin merkezi bu şehirde, o yüzden de firma ilk olarak kendi şehrinin sorunlarını çözmeye başlamayı tercih etmiş durumda.

Projede Ingolstadt şehrinin birebir küçültülmüş sanal bir modeli kullanılmış. Gerçekleştirilen simülasyonları Audi’nin iletişim şefi Melanie Dgoldmann şu şekilde ifade anlatıyor: “Elde edilen sonuçlara göre otonom araçlar, mobilite çözümleri ve ağ bağlantılı altyapılar sayesinde trafik sıkışıklığı gözle görülür miktarda azaltılabilir. Aynı zamanda yollar küçük veya yaşlı kişiler için daha güvenli hale getirilebilir. Bu türden yöntemler sayesinde şehirlerdeki yaşam kalitesinin yükselen oranlarda geliştirilmesi mümkün olacaktır.”

Bu projenin ana öğesi trafik içinde hızını ve konumunu koruyabilen akıllı otonom arabalar. Fakat akıllı trafik yönetimi sistemleri ile araç başına artırılacak yolcu miktarı gibi başka öneriler de çözümün önemli birer parçası olacak. Akıllı otomobiller şehirde gezindikçe en optimal şekilde hareket edecekler, arabalar tarafından kullanılan alanlar azalacak ve yayalarla bisiklet kullananların daha rahat yürümeleri sağlanacak. 25th Hour vizyonunu gerçek kılmak için yeni Audi A8 gibi 3’üncü Seviye otonom özellikleri olan araçların trafikte daha fazla yer alması gerekmekte. Hemen olacak bir şey değil ama gelecekteki şehir yaşamı için güzel bir hayal.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.