btbilgi

Robotlar belki de işlerimizi, maaşlarımızı ve geleceğimizi ele geçirecek birer şeytan olmayabilir. Genelgeçer önyargının aksine, Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum – WEF) raporunda tam tersi bir tablo çiziliyor. Forumun yayımladığı “Future of Jobs Report” (Geleceğin İşleri Raporu) 2022’ye geldiğimizde robotların sayesinde küresel olarak 133 milyon civarında yeni iş oluşacağını öngörmekte.

Yakın gelecekte insanlığın yapmakta olduğu çoğu ağır iş kollarını robotlara devrediyor olabiliriz. Uzun yıllardır robotlar seri üretim bantlarında çalışmakta. Onları kullanacağımız yeni alanlar arasında inşaat, tarım ve sağlık sektörü var. Popüler kültür, sinema ve edebiyatın bize sunduğu korkutucu “robot efendiler” konseptlerini ciddiye almazsak, aslında makinelerin ve otomasyonun insanlığa büyük faydaları olacağını görmemiz mümkün olabilir.

WEF’in raporunda bu faydalar istatistiki verilerle destekleniyor. 2022’de robotların dünya çapında 75 milyon çalışanın işini devir alabileceği belirtilmiş. Buna karşın bilgisayarların yayılması, yapay zeka teknolojileri ve robotik alanındaki gelişmeler yüzünden bu ileri seviye işleri yapacak daha fazla insana ihtiyaç doğacağı tahmin ediliyor. WEF’in raporunda işleri elinden alınan çalışan kesimin, doğru eğitim ve stratejiler sayesinde yeni iş alanlarına kanalize edileceği öngörülmekte. Bu da yaklaşık 133 milyon yeni işin oluşmasını sağlayabilecek.

Teorik olarak işsiz kalmış kişiler sadece otomasyon teknolojileri üzerine çalışmayacak. Bunun dışında insan odaklı yeni işler de gelişecek. Robotların yapamayacağı ve insan dokunuşu gerektiren müşteri servisi, eğitim ve yaratıcı sanatlar gibi noktalarda insan iş gücüne hala ihtiyaç olacak. Teknoloji alanındaki yeni işler ise daha gelişmiş sistemleri oluşturacak ve idare edecek, daha da uzmanlaşmış görevlerden oluşacak.

Yine de herşey güllük gülistanlık değil. İşini kaybeden herkesin basit bir eğitimle başka işlere kaydırılmasının mümkün olmayabileceği de uzmanlar tarafından hatırlatılmakta. Ayrıca işsiz kalan kişilerin daha önce hiç sahip olmadıkları yeni beceriler kazanmaları için gerekli eğitimlerin pahalıya gelebileceği veya uzun süre gerektirebileceğine de dikkat çekilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.