btbilgi

Son yılların en büyük otomotiv ve teknoloji ortaklığına tanık olmuş durumdayız. Wall Street Journal gazetesinin verdiği habere göre, Alphabet Inc.’in en büyük şirketi Google ve ‘Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance’ ortak bir operasyona girişecekler. Bu üçlünün ortak satış rakamları, dünya üzerindeki en yüksek tekil satışa denk denilmekte. Şimdi de bu üçlünün sattığı milyonlarca otomobile Google’ın Android işletim sistemi ekleniyor.

Bu ortaklık sonucunda Renault, Nissan ve Mitsubishi araç sahipleri dokunmatik konsollarında Android bazlı bir eğlence/navigasyon sistemine kavuşacaklar. Bu sistem üzerinden Google Haritalar, uygulama mağazası ve dijital yardımcı Google Assistant kullanılabilecek. Bu sistem 2021 yılında satılmaya başlanacak araçlarda devreye alınacak.

Google mobil işletim sistmi Android’i 2007 yılında açık kaynaklı hale getirmişti. Dev otomotiv firmalarının araçlarında Google’a yer vermelerinin sebeplerinden birinin, bu konuda firmaya duyulan güven olduğu belirtilmekte. Ayrıca üçlü otomotiv ortaklığı yöneticilerinin açıklamasına bakılırsa, müşterilerinin Google Haritalar gibi uygulamalara olan aşinalığı yüzünden araçlarda Android kullanılmasına karar verilmiş. Kullanıcıların bu türden popüler uygulamalara zaten aşina olduğu, bu yüzden de yeniden öğrenilmesi ve alışılması gereken bir çözüme ihtiyaç olmadığı aktarılmakta.

Google ise Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığı ile yuapılacak anlaşma sayesinde her sene milyonlarca otomobile kendi teknolojisini sokmuş olacak. Renault-Nissan-Mitsubishi üçlüsünün 2018’in sadece ilk yarısında bile toplamda 5,5 milyondan fazla araç sattığı ifade edilmekte. Google böylece araç içi kullanıcıların bilgilerini de toplayabilecek, fakat bunun için kullanıcılardan özel izinler alınması gerektiği de verilen bilgiler arasında. Böylece Google etki alanını Volkswagen, Audi ve Volvo gibi önde gelen otomotiv markalarının ilerisine doğru genişletmeye devam ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.