btbilgi

Yenilenebilir enerji devrimi kendisini çok farklı alanlarda göstermeye başladı. Henüz dünya çapında organize bir çabadan söz etmek zor olsa bile, gördüğümüz bazı yenilikçi yaklaşımlar bu konuda potansiyelin ne kadar büyük olduğuna işaret etmekte. Solar Impact adındaki lüks yat de bu yaklaşımlardan biri. Çatısı tamamen güneş panelleri ile kaplı tekne, gerektiğinde hiç yakıt kullanmadan okyanuslarda seyahat edecek beceride.

Güneş gemisi Solar Impact sıfır yakıtla okyanusa açılacakSolar Impact özel tasarlanmış 70 tonluk alüminyum gövdesi ve tepesinde 300 metrekarelik güneş paneli kurulumuna sahip olması ile dikkat çekiyor. Teknenin ürettiği güneş enerjisi 800 kWh kapasitede bir bataryada toplanıp, 10 saatlik kesintisiz yolculuk için motoru besleyebilmekte. Geminin elektrik motoru 1.000 kW gücünde, bu da yaklaşık 1.341 beygirlik normal bir motorun performansına denk düşmekte. Elektrik motorunun maksimum sağladığı hız 22 knot (yaklaşık saatte 40 kilometre).

Peki ya Solar Impact üstüste bulutlu ve kapalı günlerde yolculuk yapmak zorunda kalırsa ne oluyor? Güneşten enerji üretmediği zamanlarda olduğu yerde durmak zorunda kalmıyor. Çünkü zorunlu durumlarda kullanılmak üzere, teknede iki adet dizel ile beslenen yedek motor da bulunmakta. 87 beygirlik çift motor yüksek hız sağlamıyor ama bataryaların tükenmesi durumunda menzil uzatmaya yarıyor.

Güneş gemisi Solar Impact sıfır yakıtla okyanusa açılacakYenilikçi teknenin marifetleri bu kadar da değil. Tekne tek bir kişi tarafından rahatlıkla idare edilebilir şekilde tasarlanmış. Çünkü lüks yatın tüm sistemleri bir yapay zeka tarafından gözetim altında tutulmakta. Solar Impact aynı zamanda gövdenin altındaki iki torpido biçiminde dalga dengeleyici sayesinde dalgalara karşı da hazırlıklı. Bu dengeleme sistemi yatın sallanmasını maksimum yüzde 90 oranında azaltabilmekte. Bu sayede okyanusa açılmak böyle lüks bir tekne için sorun olmuyor. Solar Impact’in tasarımcıları konsepti ilk olarak 2018 Cannes Yat Festivali’nde göstermişler. Henüz siparişler alınıyor ama şimdiden satın almakla ilgilenenler geminin üç boyutlu bir modelini sanal gerçeklik ortamında gezebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.