btbilgi

Günümüxde internet kullanımı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çok yüksek seviyelere çıkmış durumda. Sadece iş için değil, günlük hayatın her noktasında bilgisayarlar, mobil cihazlar ve her yerde internetle beraberiz. Bunun beraberinde getirdiği dorunlar ise sadece bireylere değil, çiftlere de yansımakta. İnsanlar ve kurumlar halen “internet bağımlılığı” kavramı ile başa çıkmak için yeterli bilgiye veya farkındalığa sahip değil.

Bu konuda bilgi veren Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, internetin hatalı ve riskli kullanımın ortadan kaldırılması için önce farkındalığın sağlanması gerektiğini ifade ediyor. Bağımlılığa ilişkin araştırmalar toplumda bilgisayar kullanımı ile internet kullanımı arasındaki farkı ortaya çıkartmakta. Verilen bilgiye göre Türkiye’de yapılan bir araştırmada, 2018’de erkeklerde internetin kullanımı yüzde 80 oranında saptanmış. Kadınlarda ise bu oranın yüzde 65-70 civarında olduğu belirtilmekte. Çalışma internet kullanımının bilgisayar kullanımından daha fazla olduğunu gösteriyor. Bilgisayar kullanımı erkeklerde yüzde 60 ve kadınlarda ise yüzde 50 civarında.

Bu seviyelerde kullanımın en sağlıklı ilişkilere bile zarar vereceği belirtilmekte. Tarhan ABD’de yapılan araştırmalarda, son yıllardaki boşanma nedenleri arasında üç nedenden birinin internetin aşırı kullanımı olduğuna işaret ediyor: “Mahkemelerdeki boşanma dilekçelerinde yazılan bilgi olarak bu geçiyor. Demek ki internet bağımlılığı, internetin yanlış kullanımı göz ardı edilebilecek bir durum değil.”

Tarhan ayrıca İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yaptığı bir başka çalışmadan bahsetmekte. Gençler arasında internet bağımlılığı oranını ölçmek için yapılan çalışma sonucunda, bağımlılık lise öğrencileri çapında yüzde 12 oranında çıkmış. Tarhan bir insanın hayatındaki tek ilgi alanı internet ise, o kişinin uyku düzeninin bozulduğunu, yeme düzeninin bozulduğunu ve günlük yaşam aktivitelerini yerine getiremediğini aktarıyor. İnternetin bu kişilerin hayatında merkezi konuma geçtiğine dikkat çekilmekte.

İnternetin bir amaç değil, araç olduğu durumda bireyin işine yaradığını ve hayatını kolaylaştırdığını kaydeden Prof. Dr. Tarhan, “İnternet bu nedenle bir tehlike değil fırsattır. Doğru şekilde kullanabilmek önemli” sözleri ile konuyu özetlemekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.