btbilgi

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) finansal operasyonlarını daha verimli yönetebilmelerini sağlayan web tabanlı platform Paraşüt, yeni hizmeti ile de büyük bir kolaylık sağlıyor. Paraşüt abonelerinin yararlanabildiği ‘Teşvikmatik’, KOBİ’lerin devlet teşviklerinden daha kolay yararlanmalarını sağlamak amacıyla hazırlanmış.

Teşvikmatik işletmelerin yürürlükteki teşvik yasaları dahilinde SGK’ya ödedikleri primlerden geri alabilecekleri tutarları 1 gün gibi kısa bir sürede eksiksiz olarak hesaplıyor. İşletme sahipleri bu bilgileri detaylı bir rapor halinde aylık olarak alıyorlar. Böylece SGK bildirgelerini kolayca güncelliyorlar. Bu hizmet ile KOBİ’ler için en büyük masraf kalemlerinden biri olan SGK primleri, yüzde  80’e varan oranlarda geri alınabiliyor. Teşvikmatik sayesinde şimdiye kadar 250’den fazla Paraşüt abonesi, 2,5 milyon TL’yi aşkın teşvikten yararlanmış durumda.

Paraşüt Kurucu Ortağı Sean Yu, Teşvikmatik hizmeti hakkında şu bilgileri veriyor: “Günümüzde istihdamın artırılmasına yönelik devlet tarafından birçok teşvik sunuluyor. Ancak çok az sayıda firmanın bunlardan faydalandığını görüyoruz. Türkiye’de istihdamın yüzde 78’ini gerçekleştiren KOBİ’ler ise neredeyse bu teşviklerin hiçbirinden yararlanmıyor. Burada işletmelerin ya teşviklerden haberdar olmadığını ya da başvuru sürecinden çekindiklerini gözlemledik. KOBİ’lerin işlerini büyütebilmesi için güçlü bir finansal yapıya ihtiyaçları var. Devletin sunduğu imkanlardan yararlanmaları KOBİ’lerin finansal yapılarını doğru yönetebilmeleri için oldukça değerli. Biz de Paraşüt olarak hem KOBİ’lerin istihdama olan katkılarını artırmak hem de maliyetlerini azaltmak için bu hizmeti hayata geçirdik.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.