btbilgi

İngiliz lüks spor otomobil üreticisi Aston Martin, ilk elektrikli aracı olan Rapide E modelini gün ışığına çıkardı. ‘Williams Advanced Engineering’ şirketi işbirliğiyle geliştirilen spor otomobilden yalnızca 155 adet üretilecek. Modelin Aston Martin’in dünya çapındaki en büyük ikinci tesisi olan, Wales’deki St.Athan fabrikasında 2019’da üretime girmesi planlanmış. Aracın ilk müşterilere 2019 sonlarına doğru sunulması mümkün olabilecek.

Yeni Tesla rakibi, elektrikli spor araba Aston Martin Rapide ETamamen elektrikli iki motor ile piyasaya sürülecek olan Rapide E, 602 beygir değerinde güç üretme kapasitesine sahip. 800V’luk ve 65 kW/saat kapasiteli batarya, gücünü 950 Nm tork üretebilen çift elektrikli motora aktarıyor. Bu sayede araç saatte 250 km’lik maksimum hıza ulaşabilecek. 0-100 kilometreye ise 4 saniyede çıkabilmekte. Aston Martin bu performansın benzinli V12 motorla donatılmış Rapide S modelinin meraklılarını bile tatmin edeceği konusunda iddialı.

Rapide E, 400V / 50 kW’lık standart bir bir şarj istasyonunda 1 saat içerisinde bataryasını 298 kilometre menzile yetecek kadar doldurabilme özelliğine sahip. Eğer şarj işlemi 800V / 100 kW-saat’lik bir istasyon ile yapılırsa araç 500 km’lik menzil kapasitesine 1 saat içerisinde kavuşuyor. Aracın bataryanın azalması durumunda bile tam kapasite ile performans sağlayabilmesi dikkat çeken bir özellik.

Rapide E’de motor ve aktarma organlarında yapılan üst düzey revizenin dışında gövde kısmında da bir takım değişiklikler yapılmış. Aeoredinamik jant ve lastikler sürüş dinamizmini arttırırken, otomobilde kullanılan hafif alaşımlar ve karbon kompozit malzemeler güvenli ve konforlu bir sürüş imkanı tanıyor. Aston Martin mühendislik ekibinin son projesi olan Rapide E’de bulunan gövde kanatlarının genişliği, motorun ve fren disklerinin en etkili şekilde soğutulmasını sağlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.