btbilgi

Tam Apple’în yeni iPhone ve Apple Watch modellerini tanıtımı üzerine, uzun süredir beklenen bir haber daha geldi. Şimdiye kadar Apple’ın tüm iPhone ürünlerinde kullanılan ekranları Güney Koreli teknoloji devi Samsung üretmekteydi. Bir süredir duyulan söylentilere göre ise Apple hem küresel telefon pazarında rakip olduğu Samsung’dan uzaklaşabilmek, hem de ekran üretimini tek noktaya bağlamamak için ikinci bir üretici aramaktaydı. İşte bu arayış süreci sona erdi ve yine bir diğer Güney Kore devi olan LG Display firmanın ikinci ekran üreticisi partneri olarak seçildi.

Electronic Times’da yayımlanan habere göre LG Display firması iPhone’ların en pahalı ve değerli parçalarından olan OLED (organic light-emitting diode) ekran üretiminde Samsung Display’e katılacak. Her ne kadar LG ve Apple’ın Güney Kore ofisi resmi bir açıklama yapmamış olsa da, bu bilgi Reuters tarafından da servis edilmiş durumda. Haberde LG’nin yeni OLED panellerinin Apple’ın talep ettiği yüksek standartlara uyduğu belirtiliyor. Apple’ın bu kararı, gerçekleştirilen kapsamlı kalite kontrol testlerinden sonra aldığı da aktarılmakta.

Bu gelişme LG Display’in Uzakdoğu ve Çin pazarlarında yaşamakta olduğu rekabeti biraz rahatlatacağı yorumu, endüstri analistleri tarafından yapılmakta. Ayrıca Apple için OLED akıllı telefon ekranı sağlayan ikinci büyük üretici olmak, firmanın telefon parçaları pazarındaki en sağlam oyunculardan biri olma durumunu sağlamlaştıracak. Hepsinin de ötesinde eğer Apple firması tahmin edildiği gibi zamanla Samsung’dan ekran alımını azaltacak olursa, LG Display uzun yıllar boyunca çalışacağı garantili bir müşteri elde etmiş olacak.

Apple’ın yani tanıttığı akıllı telefon modellerinden iPhone XR’da ise ekran üretimine bağlı sıkıntılar yaşandığı belirtilmekte. Bu model serinin 2018’de tanıtılan en ucuz giriş seviyesi cihazı. Daha gelişmiş iPhone XS ve iPhone XS Max modellerine göre daha zayıf özelliklere ve OLED yerine geleneksel bir LCD ekrana sahip. IDC’nin araştırma biriminden gelen bilgiye göre Apple bu LCD ekranları zamanında teslim alamadığı için, iPhone XR modelinin piyasaya sürülmesi diğer iki modele göre en az bir ay daha sonra gerçekleşecek. Verilen bilgiye göre her ne kadar LCD ekranların üretimi bir süredir yapılmakta olsa bile, üretim bandından çıkan serilerin bir kısmının kalite standartlarına uymadığı ve bu yüzden de gecikmeler yaşanması söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.