btbilgi

Hokkaido Üniversitesi Elektronik Bilimi Araştırma Enstitüsü (Research Institute for Electronic Science) güneş enerjisi alanında çok büyük bir ilerlemeye imza atmış durumda. Enstitü araştırmacıları güneş ışığının yüzde 85’ini elektriğe çeviren bir fotoelektrot tasarladılar. Golden Sandwich (Altın Sandviç) adı verilen bu deneysel hücre halen geliştirme aşamalarında. Henüz ticari üretime geçmesi için çok zaman var gibi görünüyor ama potansiyelinin çok büyük olduğu bir gerçek.

Golden Sandwich araştırması gelecekteki güneş hücrelerinin şu andaki teknolojilere göre 5 kat daha etkili olmasını sağlayabilir. Bu hücrelerin enerji verimliliği yaklaşık yüzde 85 kadar. Halen kullanılan güneş enerjisi panelleri üzerlerine düşen güneş ışınımının yüzde 15-17 civarını elektriğe çevirebiliyor. Çeşitli laboratuvarlarda yenilikçi materyallerle yapılan denemelerde bu oran yüzde 20-25 civarına çekilebilmekte. Golden Sandwich kullanılacak panellerin ise şimdikinden 5 kat daha fazla sıfır emisyon enerjisi elde etmesi mümkün.

‘Nature Nanotechnology’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makaleye göre bu devrimsel güneş hücreleri bir tarafında 100 nanometre kalınlığında bir altın film ve diğer tarafında ise altın nano-parçacıklar içeren, 30 nanometre kalınlığında bir titanyum dioksit film içeriyor. Güneş ışınımı nano-parçacık tarafına çarptığında, aşağıdaki altın film iki altın katman arasındaki boşlukta ışığı yakalayan bir ayna görevi görmekte. Bu da nano partiküllerin yüksek enerji miktarda dönüştürmek için ışınımın daha fazlasını emmesine yardımcı oluyor. Araştırmacıların verdiği bilgiye göre altın nano partiküller, ışığın belirli dalga boylarını absorbe eden ‘lokalize plasmon rezonansı’ (localized plasmon resonance) fenomenini sergilediklerini söylüyorlar.

Araştırmacılar raporda “Çok az miktarda materyal kullanılan bu fotoelektrot, güneş ışığının yenilenebilir enerjiye verimli bir şekilde dönüşmesini sağlıyor. Böylece sürdürülebilir bir toplumun gerçekleşmesine büyük ölçüde katkıda bulunacak” diyorlar. Bu ve benzeri yüksek verimli yenilenebilir enerji teknolojilerinin en kısa sürede günlük hayata uygulanmasını dört gözle bekliyoruz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.