btbilgi

Dünya çapında tüm blokzinciri servislerini ve çözüm üreticilerini listelemeyi hedefleyen bir proje var. Blokzinciri geliştirme firması HACERA’nın başlattığı bu projenin ismi ‘Unbounded Registry’. Proje kullanıcıların her türlü hizmeti ve çözüm sağlayıcıyı tek noktada bulacağı büyük bir katalog olarak planlanmış. Belki HACERA tek başına bu kadar geniş çaplı bir konseptin altından kalkamayabilirdi. Fakat daha projenin açıklanışı sırasında dev bir BT firması projeye desteğini duyurdu: IBM.

IBM’in zaten blokzinciri teknolojileri ve müşterilere özel çözümler geliştirdiğini biliyoruz. Firmanın bu alanda yüzlerce müşterisi ve oturmuş ürünleri bulunmakta. Dolayısı ile bu türden bir kataloglama projesine kurucu üyelerden biri olarak katılması şaşırtmadı. Katalogun 1820’larda ortaya çıkan ‘Yellow Pages’ telefon rehberlerine benzer bir konsepte sahip olacağı açıklanmış. Ayrıca katalogun kendisi de merkez bağımsız bir blokzinciri defteri sistemi kullanıyor olacak. Katalog özünde bir dizi blokzinciri ağı rehberini biraraya getirmeyi amaçlamış.

Unbounded Registry sadece blokzinciri ürün ve hizmetlerini listelemekle kalmayacak. Yapılan açıklamaya göre dünya üzerindeki farklı blokzinciri çözümlerini bir araya getirip, birbirleri ile uyumlu hale gelmelerini sağlayacak ortak bir platform gibi de işlev görecek. Bu platform farklı ağların protokollerinin ve işlemlerinin beraberce çalışmalarını sağlayacak. Platformu ve katalogu kullanmak isteyen üyeler, aynı normal blokzinciri ağlarında olduğu gibi bir üyelik altyapısı kullanacaklar. HACERA ve IBM henüz üyeliğin şartlarını açıklamış değil.

Konuyla ilgili açıklama yapan IBM’in Blokzinciri Teknolojileri Bölümü’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jerry Cuomo şunları söylüyor: “Blokzinciri konsorsiyumları, ağları ve uygulamaları geliştikçe, onları bir liste altında toplama ve dünyaya tanıtma ihtiyacı artmakta. Bu sayede blokzinciri teknolojilerinin gerçek gücünün ortaya çıkmasını sağlayabiliriz. Unbounded Registry projesi, kendisi de bir blokzinciri ağı üzerine kurulu olduğu için bu türden çözümleri aramak, bulmak ve müşterilere sunmak açısından gayet uygun. Bu platform dünya üzerindeki tüm popüler dağıtık kayıt defteri teknolojilerinin beraberce işlemesini sağlayacaktır.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.