btbilgi

Her canlı bir gün ölecek, bu doğanın bir kuralı. Henüz ölümsüzlüğe nasıl ulaşacağımızı keşfedebilmiş değiliz. Gazetelerde veya televizyonda karşılaştığımız ölüm haberleri de bizi bu karanlık gerçeğe hazırlama konusunda başarılı değil. Ama artık bir akıllı telefon uygulaması var ki, bize ne kadar da kırılgan yaşamlara sahip olduğumuzu hatırlatmak için tasarlanmış. Uygulamanın adı WeCroak ve kötü bir amacı da yok.

Uygulamanın resmi web sitesinde verilen bilgiye göre, WeCroak kullanıcılara her gün 5 kere “Öleceksin” diyerek onları depresyonun kucağına itmeye çalışmak için üretilmemiş. İlhamını bir Bhutan atasözüden alıyor: “Eğer bir insan mutlu olmak istiyorsa, her gün 5 kere ölümü düşünmeli”. İşte uygulama da buradan yola çıkıyor. WeCroak kullanıcıya her gün değişen vakitlerde ölümün kaçınılmaz olduğunu hatırlatmaya yaramakta. Bu hatırlatma geldiğinde kullanıcı uygulamayı açıyor ve her seferinde ölüm ve yaşamla ilgili özlü bir sözle karşılaşıyor.

WeCroak ölümlü olduğunuzu her gün 5 kere hatırlatıyor

Uygulamanın yaptığı şey aslında bu kadar. Bize her seferinde kısa bir duraklama, bir parça meditasyon ve hayatımız hakkında kısaca düşünme fırsatı vermekten başka bir derdi bulunmamakta. Bize sağlıklı yaşam önerileri vermiyor, spor yapmamız için teşvik etmiyor veya başkaları ile etkileşime geçmemize aracı olmaya çalışmıyor. Uygulamayı geliştirenler her gün ölüm hakkında bir miktar düşünmenin, ölümlü birer varlık olduğumuz fikrini kolayca kabullenmemize yarayacağına inandıklarını söylüyorlar. Böylece hayatımızın ne kadar kısa olduğunu farketmemizi, manasız şeyleri terketmemizi ve bizim için en önemli olan şeylere özen göstermemizi umuyorlar.

İşin ilginci, WeCroak bedava bir uygulama değil. Eğer her gün 5 kere ölümlü olduğunuzun hatırlatılmasını istiyorsanız, 99 sentlik bir bedeli gözden çıkartmalısınız. Uygulamayı iOS App Store veya Google Play uygulama platformlarından indirebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.