btbilgi

Sahra Çölü dünyanın en yaşanmaz yerlerinden biri. Ortalama gündüz sıcaklığının 40 derece olduğu ve 47 dereceye kadar çıkabildiği, neredeyse hiç yağış almayan ve kavurucu kum rüzgarları ile dolu bir ortam. Toplamda 9,2 milyon kilometrekare büyüklüğünde bir cehennem de denilebilir. Peki ya bu devasa alan güneş ve rüzgar enerjisi için kullanılırsa ne olur acaba? Yeni bir bilimsel araştırma, işte bu sorunun cevabını bulmak (ve yenilenebilir enerjinin potansiyelini göstermek) için yapılmış durumda.

ABD’deki Illinois Üniversitesi’nin Doğal Kaynaklar ve Çevre Bilimi Bölümü’nde (University of Illinois, Natural Resources and Environmental Sciences) gerçekleştirilen çalışma, Sahra Çölü’nü enerji üretimi amacıyla nasıl verimli kullanılabileceğini ele alıyor. Çalışmada araştırmacılar çölü bilgisayar simülasyonları ile incelemiş ve en optimal noktalara güneş enerjisi istasyonları ile rüzgar türbinleri yerleştirmişler. Rapora bakılırsa tüm çölü yenilenebilir enerji santralleri ile doldurmak hem dünya çapında elektrik sıkıntılarını çözebilir, hem de bölgenin iklimini komple değiştirebilir.

Simülasyonlar sonucunda şu senaryo ortaya çıkartılmış: Eğer tüm çöl kullanılırsa güneş santrallerinden toplamda 79 terawatt ve rüzgar santrallerinden terawatt enerji elde edilebiliyor. 2017 yılında tüm gezegenin toplam enerji ihtiyacı ise sadece 18 terawatt olarak saptanmış. Bunun dışında çöle kurulacak santrallerin bölgenin iklimine yapacağı değişimler de simüle edilmiş. Buna göre rüzgar türbinleri sıcak havayı yüzeye doğru çekerek güneş panellerinin verimini artırma potansiyeline sahip. Sıcak havanın üst atmosfer katmanlardan çekilmesi ise genel hava sıcaklığıın düşmesine, sonuçta bölgenin aldığı yağış miktarının en az ikiye katlanmasına sebep olabilir. Bu da nihayetinde çölde yeşil bitki örtüsünün genişlemesi ile sonuçlanabilir denilmekte.

Araştırma sonuçları epey etkileyici ama Sahra Çölü durup dururken devasa enerji santralleri ile dolmayacak. Zaten tüm çölün kullanılamsı dünyanın ihtiyacı olandan çok daha fazla enerji üretimi anlamına geleceği için manası da yok. Fakat araştırma sonuçları sadece çölün Kuzey/Kuzeybatı kısımlarının belli bir ölçüde kullanımının bile büyük ölçüde yeterli olacağını belirtmekte. Çeşitli firmaların Sahra Çölü boyunca devasa güneş santrali projeleri ile ilgilendiği de uzun zamandır biliniyor. Belki de insanlık olarak gelecekte bu çölün inanılmaz gücünü kontrol altına almayı başarabiliriz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.